| Hirumiko a întrebat:

Buna!
Sunt clasa a x-a si vreau sa ma transfer la un profil economic.Stiti cumva ce diferente dau si cat de greu este?
Sau la profilul turism si alimentatie, vreau sa stiu si eu care este nivelul de dificultate si cu ce calificari ies de acolo.

Răspuns Câştigător
| MeForeverAlone a răspuns:

Deci eu sunt la econimic, dar nu știu la ce profil ești tu ca să-i fac o comparație între profilul tău și profilul meu.
La economic se fac normal trei ore de română și trei ore de matematică ( la bac se dă tot modulul 2, dar cred că asta știai) se fac biologie, fizică și chimie doar anul acesta, dintr-a 11 a se scot, se dă teză la engleză sau la franceză, depinde la ce clasă ești, însă la fel, doar anul acesta, se face o oră de sport pe săptămână, contabilitate, (3 ore) antreprenoriale (3 ore) ( te învață despre afaceri) psihologie, 1 oră, comunicare, ( 4 ore, nu înțeleg de ce ) protecția consumatorului (3 ore), și ar mai fi geografia și istoria care nu se scot din câte știu, cel puțin cu geografia se merge mână într-a 12a că e materia de bac.
Eu cred că e un profil bun, ieși cu diplomă dintr-a 10 a, dar având în vedere că tu n-ai fost în primii doi ani nu știu dacă vei primii, nu cunosc foarte clar lucrurile.
Chestia e că la economic se pune mult accent pe afaceri, pe partea de economie și contabilitate, poți să dai mai departe la ASE, sau la facultatea de contabilitate, să ajungi inginer, contabil, afacerist, economist și așa mai departe. Sau profesor happy Nu cunosc toate locurile de muncă cu care te alegi de acolo, dar poți căuta pe google și sigur găsești.
Acum cu turismul nu știu sigur, dar e probabil să poți deveni ceva gen agent turistic ( asta dacă vorbești bine măcar două limbi străine și dacă ai o dicție bună) pentru că se câștigă bani frumoși. Dar eu nu am mulți prieteni acolo, așa că nu știu sigur dacă să te îndrum sau nu spre turism, chiar nu știu exact ce se face la turism și alimentație...
Baftă oricum!

| Hirumiko explică (pentru MeForeverAlone):

Multumesc din suflet pentru raspuns!

| MeForeverAlone a răspuns (pentru Hirumiko):

Deci e sau nu greu la economic?
tu la ce profil ești?

| Hirumiko explică (pentru MeForeverAlone):

Eu sunt la profilul industrie textila si pielarie...stiu, un profil slab.Am avut stupida pornire ca daca intru aici imi voi face eu hainele dorite dar vreau ca familia mea sa fie mandra de mine si voi da tot ce pot sa intru la profilul economic.
Din cate am auzit pana si cei de acolo au note slabe si ultimul intrat a avut media de 7 si ceva....deci cu 8 intru lejer.

| MeForeverAlone a răspuns (pentru Hirumiko):

Ha ha, la noi a fost anul trecut ultima medie 6 și ceva, iar acum pentru că au fost multe locuri libere a intrat până și unul cu 2, 52 happy
Dar stai chill, ai dreptate, sunt mulți copii cu note slabe și la economic. Doar pentru că sunt la economic nu înseamnă că toți acei copii învață...la mine învață doar vreo 4-5 copii, în rest ceilalți trec pe ochi frumoși...
laughing

| Hirumiko explică (pentru MeForeverAlone):

Am sunat-o pe o prietena care este acolo si ultima medie nu a fost 7 ci 6, 89 parca...deci daca voiam intram de anul trecut cu 7 laughing

| MeForeverAlone a răspuns (pentru Hirumiko):

happyhappy fain așa