| alinamihaila222 a întrebat:

Sunt clasa a11-a și din cauza unei probleme in familii as vrea să ma retrag anul asta de la liceu și să fac clasa a11-a la anul, parintii sunt de acord insa nu stiu nici eu nici ei daca este posibil asa ceva asa că am decis să intreb aici. Orice informatie e bine primita

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In mod legal te poti retrage numai din motive de sanatate.
Daca te retragi pe alte motive vei fi exmatriculat si de la 18 ani nu vei mai beneficia de alocatia de stat pentru copii sau de bursa.

| alinamihaila222 explică (pentru Ioandelasal):

Cum adica voi ramane repetent? adica eu vreau acum să ma retrag, ce se va intampla? fii te rog putin mai explicita

| Ioandelasal a răspuns (pentru alinamihaila222):

Este foarte simplu: daca nu frecventezi scoala si nu dovedesti cu acte medicale ca nu o poti face, atunci n-ai cum sa promovezi anul.
De fapt am gresit putin, desi finalul este acelasi: la 40 de ore nemotivate vei fi exmatriculat, conform Statutului elevului, citez:
"ART. 23. (1) Exmatricularea cu drept de reînscriere în anul şcolar următor, în  aceeaşi unitate de învăţământ şi în acelaşi an de studiu, se aplică elevilor din ciclul superior al liceului şi din învăţământul postliceal, pentru abateri grave, prevăzute de prezentul act normativ ori de regulamentul de organizare şi funcţionare al unităţii de învăţământ sau apreciate ca atare de către consiliul profesoral al unităţii de învăţământ.
  (2) Sancţiunea se aplică şi pentru un număr de cel puţin 40 de absenţe  nejustificate din totalul orelor de studiu sau cel puţin 30% din totalul orelor la o singură disciplină de studiu/modul, cumulate pe un an şcolar."

| AvalohAlyn a răspuns:

Da,poti face cerere de retragere si apoi sa continui din clasa in care ai ramas.Succes!

| Violleta2022 a răspuns:

Da, repetarea anului se poate face la seral, daca renunti acum la liceu.
Din pacate, cursurile de la seral dureaza 13 ani!
Asadar, la anul vei incepe a XI-a, anul urmator a XII-a si va trebuii s amai faci si al XIII_lea an, ca sa primesti diploma de terminat liceul si sa fii acceptata la examenul de bacalaureat.

Ideea este ca, daca renunti anul acesta la a XI-a... te costa inca 3 ani de invatat, pe viitor.