| anonim_4396 a întrebat:

Sunt clasa a8a și aș vrea să mă hotărăsc la ce liceu sa merg pentru că o sa treacă timpul repede... am vrut sa incerc la militar dar m-am informat și este căminul obligatoriu și sincer nu vreau sa stau acolo...imi spune cineva licee din Constanța, cu media ok de exemplu 7/8 și dacă știți cum este pe acolo ar fi super sa imi dați o idee, dau funda.

9 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Pai nu se stie acolo la voi in Constanta care licee sunt mai bune, mai naspa? Ca la Bucuresti se stie. Plus ca te gandesti ce vrei sa faci dupa aia, daca vrei sa te duci la o facultate mai ca lumea, te duci la un liceu mai bun, adica la fac cu admitere gen automatizari, transporturi, telecomunicatii ca astea-s de mare valoare, ca la admitere ai nevoie de pregatire ca lumea, iar nivelul clasei la un liceu bun este mare, si deci faci asa pregatire pe langa meditatii. Daca vrei la privat de ex o informatica fara admitere, ca se castiga f bine ca programator, te duci la ce liceu vrei.

| anonimg a răspuns (pentru Mosotti):

Bine ai spus. Trebuie căutat un liceu din care să se poată învăța o meserie ce poate fi practicată în orice țară din lume. Un liceu de felul acesta va fi de mare ajutor pentru facultate.

| Mosotti a răspuns (pentru anonimg):

Sa faca liceul de info, ca e de mare viitor, si apoi fac de info, sau telecomincatii si ce am zis la poli, dar mai bine info. Cu 7-8 poate intra la liceu de info.

| Yurisa a răspuns:

Calinescu

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Carol(unde sunt eu) si e liceu economic. Iesi cu o calificare în domeniu, în functie pe ce profil optezi să mergi.
Cam asta ar fi de media 7-8.
Sau Blaga. Poate Calinescu daca treci de 8, 50.

| Cduncfujndf a răspuns:

Nu trebuie să alegi un liceu, doar după media de intrare. Trebuie să te gândești unde te-ai vedea în următorii 4 ani. Nu contează dacă se intră cu 3 sau cu 9. Important este să te duci acolo unde crezi tu că îți va fi mai bine. Patru ani nu sunt puțini, și să te muți e cam greu, mai bine stau liniștită și îți alegi liceu de la bun început, că să nu fi nevoită să te muți.

| Catrice a răspuns (pentru Cduncfujndf):

Dacă are media 3 nu poate intra la un liceu unde ultima medie de admitere e 9, 50 rolling on the floor

| Cduncfujndf a răspuns (pentru Catrice):

N-ai înțeles ce vreau să spun! Am zis media de intrare la liceu, nu cu ce medie intră. laughing
Fi și tu mai atent/ă la ce scrie, nu îmi place să răspund la orice comentariu.

| Catrice a răspuns (pentru Cduncfujndf):

N-ai înțeles nimic, nu?!
[Important este să te duci acolo unde crezi tu că îți va fi mai bine]
Dar dacă media de intrare/admitere/cu care se intra la liceu e mai mare decat cea pe care o are ea e clar ca nu are șanse.
Și în cazul asta nu trebuia sa depui un efort considerabil decanul aveai chef sa răspunzi.