| Ioanafundqjgf097 a întrebat:

Bună, sunt din Constanța, în vară termin profesionala (11 clase) as vrea sa ma înscriu la liceu dar ceva fără bac la mate și fără teza la engleza. Sunt licee în Constanța asa? Dar mai slabe ca medie. Sau chiar și la seral.

3 răspunsuri:
| zilog a răspuns:

Complicat ce vrei tu, de preferat ca să ai șanse să accepte ar fi să mergi tot in cadrul liceului tău pentru că acolo te cunosc deja profesorii si directorul
Așa că eu iti recomand acum să te dai cu biniștorul pe lângă toți profesorii chiar și cel de sport sau muzică să nu rămână ne măgulit
Iti recomad să le arati că te-ai schimbat si pui si tu mâna pe carte si iti faci temele si iti ceri iertare că ai lipsit...
si ca ai fost nesimtit...
apoi tragi tare până la sfârșitul anului să lași impresia că te-ai fi pocăit instat!
Apoi după ce te vezi cu atestatul de la școala profesională în mână care este extraordinar de valoros
nu neapărat pentru meseria respectiva
ci in unele țări cei care au o școală profesională sunt văzuți mult mai bine de cât inginerii care au terminat 1 facutate
pentru că se spune că tu știi să dai cu șmirghel și cu apă
știi să faci ceva cu mâna ta
așa nu fi fraier și mergi să dai atestatul profesional
trebuie sa il măgulești și pe profesorul de la practică
maestru sau maistru nu stiu cum e corect la ora asta
asa că te pui bine si cu el sa iti dea note mari de preferat 10 la atestatul profesional de la școala profesională
apoi după ce te vezi cu atestatul în mână sau luat
abia atunci deschizi gura că vrei la liceu
pâna atunci te rogi de profesorii si de director să îti dea notă mare la atestat

Apoi când ai atestatul scrii o cerere să te primescă la liceu in cadrul liceului de care tine scoala aia profesionala

fiind acelasi director si in mare aceiasi profesori
o să te cheme sa dai diferența la limba x pe care nu ai făcut-o dar o să o faci când intri la liceu
să dai diferența la electronică daca alegi un liceu de electronică
să le dai diferențe toți

ce sunt diferențele un fel de corigențe dar la care trebuie să iei obligatoriu nota 6 că dacă ai luat 5 nu se chemă că ai luat diferența

te prgătești la materiile la care trebuie sa dai diferenta o viara intreaga
ceri de la profesori materie ce sa inveti
te duci faci meditatii EXACT cu profesorii cu care o să dai diferențele!

Si intr-un final daca mai ai si scrisoarea de intentie
sau cererea scrisa in felul următor

Domnule Director vă rog să îmi acceptați inscriera la liceu din clasa a-XI-a la profilul mecanica sau ce vrei tu acolo
si scrii că visul tau in viata este sa devii mecanic și tatăl tău este mecanic și tatăl tatălui tău este mecanic
si că la tine este o tradiție de familie să fiți mecanici
si că tu ai un loc de muncă asigurat dacă te accepta la liceu pentru a invata meseria de mecanic

Vezi ca scrisoarea asta să fie scrisă in așa fel în cât să crezi si tu ca este reală si visul vietii tale este să devii mecanic

Pt că scrisoarea asta va ajunge si la ministerul invatamântului
si complicat si riscant dacă nu este scrisa frumos să nu iti accepte sa dai diferenta sa intri la liceu din clasa a 11 a

Asa ca mare atentie la gramatica la tonalitate
pune si alte persoane sa o citesca care nu stiu despre ce este vorba sa nu cumva sa ti-se para tie ca este ok dar in realitate in gura unui om de pe strada care o citeste pentru prima data sa sune ciudat ceva prin ea.

asa ca mergi la un profesor de limba română să ti-o facă
că trebuie să scrii acolo că este visul vietii tale că dă sens vieții tale să te vezi implinit și fericit să poți excela să îti poti pune in practica cunostintele si abilitatile
spre a duce mai departe traditia familiei
si pentru a utea fi de folos societatii orasului urbei cetății in care tu trăiesti
nu că vrei să pleci in altă țară ci că tu esti un patriot care vrei să îți servești cu cinste demnitate si onoare pe cei din cetatea ta
adica din orasul tău
si să reprezinti cu onoare bla bla bla numele liceului cu perje
prin serviciile de calitate pe care o sa le prestezi

Așa după ce ai scris crisoarea asta dacă acceptă poți sa consideri că ai luat premiul nobel!
pentru ca intr-un județ intr-un an se acceptă câteva chestii din astea

pentru că la un liceu intr-un an se acceptă în medie 1 transfer dinasta
să dea cineva diferența
așa că trebuie să te consideri priviliegiat

așa că nu îti intărâta coloegii să dea și ei pentru că pe urmă o să se gândesca profesorii pe cine să accepte pe tine sau pe altul
pentru că eu cred că acceptă o singură persoană

tine totul secret baga tare carte si date cu binisorul pe lângă toti sa nu mai aiba nimeni nimic impotriva ta

daca tu te duci la alt liceu sansele sa te primesca sunt nule
asa aici de bine de rău te mai știu oamenii mai ai timp sa le arati ca te-ai pocăit
pe când unii care nu te cunosc de ce te-ar infia

că tu trebuie să devii atât de dulce cu profesorii respectivi
pentru că ei fac un efort să completeze pentru tine la hartii ca si când te-ar infia
așa ca pe majoritatea profesorilor pe care ii ai la scoala profesionala o sa ii ai si la liceu daca mergi tot in aceiasi locatie
unde ai scoala profesionala tu mergi la liceu tot acolo

Gata asta este ideea fate mâță blândă si cereți iertare profesorilor si punete bine si cu cel de care crezi că nu ai nevoie
pentru că ei o să facă o comisie după ce dai tu toate corigențele alea
sau inainte și o să se intrebe unul pe altul daca tu l-ai infia
că sufletește sa te accepte pe tine la liceu este cam același lucru

Chiar si la seral daca vrei sa te duci mergi in acelasi liceu!

De ce zic să iei nota 10 la diploma de atestat profesional
pentru ca BAC-ul o să îl iei tu cu 6.2
Dar măcar să ai si tu o diploma cu 10 10 10 10 pe spatele ei
Ia ochii angajatorilor

| Ioanafundqjgf097 explică (pentru zilog):

Eu voiam să îmi sugerezi niște licee. La mine e doar școală profesionala atat.

| zilog a răspuns (pentru Ioanafundqjgf097):

Nu am de unde sa stiu eu de la mii de Km ce licee sa iti recomand in orasul tau dar DACA AS FI EU IN LOCUL TAU I-AS TRAGE DE LIMBA PE PROFESORII DE LA SCOALA PROFESIONALA SA AFLU UNDE LUCREAZA EI IN ALTA PARTE CA SA AM ACEIASI PROFESORI sau majoritatea dintre ei sa fie aceiasi!