| Corina0117 a întrebat:

Sunt din Galati, clasa a 11-a, stiinte ale naturii si am incercat sa ma decid asupra unei facultati. In a 9-a am intrat cu gandul la medicina dar pe parcurs am realizat ca nu e de mine. In clasa a 10-a am vrut sa ma mut pe profil mate-info dar nu am facut-o din cauza faptului ca imi era frica de acomodare si nu sunt o persoana prea buna la socializare. Acum ma gandesc sa merg la facultatea de mate-info din Galati, restul facultatilor nu sunt de mine. Acum ce vreau sa va intreb e daca credeti ca o sa-mi fie greu avand in vedere ca la profilul stiinte ale naturii nu se face prea multa informatica. Mi-e foarte frica ca nu cumva sa ajung acolo si sa realizez ca e prea greu. Adica chiar ma atrage acest lucru si n-as vrea sa vad ca nu pot ramane la acea facultate.
O alta intrebare, am inteles ca teoretic, cand ajungi la facultate esti cumva luat de la 0 cu informatica, cel putin asa am auzit, cat este de adevarat? As vrea putin mai multe informatii despre facultatea astea, poate nu doar de cea din Galati, dar la general, despre facultatile de mate-info si cum sta treaba, cam cat de greu e.
P.S : Examenul de admitere se da la matematica? Sau la alegere dintre mate si info?

3 răspunsuri:
| Ineys a răspuns:

Iti spun din propria experienta. In anul 1 la facultate ( Inginerie Calculatoare ) practic adormeam la curs la cat de plictisitor era. Stiam totul din liceu si tot ce era cursul ala era o recapitulare. Chiar ne-a aratat cum sa afisam pe ecran "Hello World!". Profesorii sunt constienti ca nu toti au facut informatica si la noi au fost cazuri cand au venit si de la filo, deci total paraleli si cu informatica si cu matematica!

Cand se zice ca se ia de la 0 chiar se ia de la 0, doar ca nu se insista 5 ore pe o lectie cum se face in liceu. Iti arata ceva si inveti singur, nu sta pana au inteles toti. Nu are de ce sa-ti fie frica, in primul an e lejera informatica. Te invata C++ si chestii de baza. Nu cred ca se face la vreo facultate POO in primul an sau ceva mai complicat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Garantat poți fi și de la mate-info și tot o să fie oarecum greuț, doar e un domeniu de știință exactă și foarte căutat. Personal nu pot să-ți spun concret cât de dificil este întrucât eu dintotdeauna am avut înclinații spre calculatoare ceea ce m-a ajutat mult și nu mai pot determina nivelul de dificultate. Dar pot spune cu încredere că ai șanse destul de bune dacă vii și de la științe, cei de la uman vor fi vai de steaua lor.

Teoretic da, ești luat de la 0 cu informatica, practic să ai cunoștințe este un avantaj IMENS, căci ai la dispoziție un semestru să abordezi subiecte puțin mai avansate. Cunosc persoane care se descurcă destul de bine la facultate pornind de la o situație similară cu a ta, dar persoanele respective sunt în sinea lor inteligente și au depus efort ca să țină pasul.

În principiu ai nevoie de:
- cunoștințe matematice: nu vei fi luat(ă) de la 0 cu ele, neapărat matematica la nivel de gimnaziu să o știi aproape la perfecție și nu numai mai ales dacă facultatea e axată pe inginerie
- inteligență, alături o gândire sistematică: să poți fi în stare să împarți o procedură în pași mai mici, suficient cât să poată fi transpuși în instrucțiuni pentru calculator. Astea se pot dobândi și pe parcurs, dar să simți că ai potențialul
- stăruință: să de duci acolo ca să vrei să devii ceva, nu doar ca să ai o facultate).

Este datoria ta să te documentezi de facultatea pe care vrei să o urmezi și care sunt criteriile ei de admitere, are site-ul ei aproape la sigur, caută-i numele întreg pe Google.

Personal n-am făcut asta, dar dacă chiar dorești foarte, da foarte tare o imagine mai de ansamblu al facultății iar orarul este afișat public, te poți "furișa" la cursuri(nu recomand la seminarii și în nici un caz laboratoare), nu e ilegal, e o instituție publică, numai să ai loc și să nu perturbi sub nici o formă activitatea. Dacă chiar mergi atât de departe, să ai în vedere că ce se discută necesită a fi pe fir cu materia anterioară, ideea e să vezi dacă îți sună bine subiectele abordate. Recomand materiile din anul al 2-lea, cam pe acolo începe distracția cel puțin la facultatea mea.

| claudiad a răspuns:

Eu am fost la Liceul Pedagogic profil mate-info intensiv si acum termin facultatea de calculatoare ( AC din de la Politehnica din Timisoara). La liceu nu faceam deloc info, din 7 ore pe saptamana mergeam la 1 si stateam pe Facebook. Deci eram oricum paralela cu informatica, si inca sunt (si sunt in anul 4). Nici matematica nu mi-a placut vreodata, am mers la faculta asta ca aproape toti colegii pentru ca se auzea ca daca o termini ai loc de munca asigurat in IT si sunt salarii mari si alte tampenii. Nu te lua dupa asa ceva! Esti angajat numai daca ai ceva in cap si pare ca te intereseaza si esti ambitios, in rest e chiar greu sa-ti gasesti. Cel mai important aspect: profesorii. In anul 1 am intrat la sectia CTI (calculatoare si tehnologia informatiei) unde a fost extrem de greu mai ales pentru mine care eram praf la info iar mate stiam numai din liceu (dar nu se compara matematica din primul an de faculta cu ce ai facut la liceu). A fost foarte greu pentru ca profesorii erau foarte severi, cereau foarte mult si am realizat ca sectia era doar pentru cei pasionati carora le place domeniul si sunt capabili sa stea ore intregi zilnic invatand. Eu una stiam ca nu voi coda in viata mea, asa ca m-am mutat la cealalta sectie din anul 2, IS ( ingineria sistemelor) unde a fost extrem de lejer. Diferenta de la cer la pamant intre cele doua sectii ALE ACELEIASI FACULTATI. Acum in anul 4 merg la 2 laboratoare pe saptamana, sunt laboratoare unde treci fara sa mergi macar o data, la examen mergi fara sa stii cum se cheama materia si iei 9-10 si nici n-are rost sa pomenesc de cursuri. Nimeni nu mai stie ce-s alea de prin anul 2. Toti profii te trec orice examen ai, poti avea si 12 restante ca oricum stii ca le iei. In anul 1 semestrul 1 la primele laboratoare de PC (unde faci programare in C) te-a luat intr-adevar de la 0 dar extrem EXTREM de repede. La primul laborator ne-a aratat chestii ce le stiam din liceu, deja la al 2-lea n-am mai stiut sa fac si erau lucruri noi. Nu te baza pe chestia asta cu luatu de la 0, ca asa m-am bazat si eu, si chiar ziceam mereu "lasa ca in faculta o sa invat, ca o sa fie mai serioasa treaba". Fals, invat ceva pentru un examen o data la nu stiu cat timp, pentru un 5 poti invata si cateva ore. Dar repet, la cealalta sectie a fost mult mai greu, profesorii intrau in sufletu tau, erau foarte severi si voiau de la tine sa le stii materia la perfectie. Deci de fapt de asta depinde totul, de profesori, materia o poti invata si separat de facultate, la tine acasa daca esti pasionata si iti place. Cel mai important sfat ce ti-l pot da din proprie experienta si regret ca nu mi l-a dat si mie cineva cand a trebuit: fa ce iti place! E groaznic sa faci ceva ce nu-ti aduce nici o placere, sa mergi cu groaza zilnic intr-un loc de munca unde petreci 8 ore din zi facand ceva ce nu-ti place. Eu in a12-a stiam ca ceea ce mi-ar placea ar fi domeniul de make-up dar nu pot face nimic serios cu asta, acum uitandu-ma inapoi realizez ca nici nu m-am chinuit sa aflu ce mi-ar placea. Legat de intrebarea ta cu examenul de admitere, nu ai nimic la alegere. Aceeasi admitere o are toata lumea si se da din matematica. (cel putin la noi la calculatoare asa s-a dat, iar matematica se face doar in primul an 3 materii), nu stiu cum ar fi la o facultate de mate-info, presupun ca la fel. Noi mai avem o facultate de informatica tot din cadrul Politehnicii si mai una din cadrul Universitatii de Vest, la ambele nu s-a dat admitere, se intra pe baza de dosar. Admitere se da la noi numai la Calculatoare, la noi la Electrotehnica, Medicina si nu sunt sigura dar cred ca atat.