| Morgăă a întrebat:

Buna!
Sunt din Iasi in clasa a 10-a la profil tehnologic: Protectia mediului - ecologie unde am intrat pentru ca am avut media de admitere mai mica decat cerintele celor de la mate-info (6.45 la romana si 8.40 la mate >= 7.40 media de admitere) si mereu am vrut sa invat mai multe in domeniul IT. Profesorul de informatica m-a ajutat sa invat cateva chestii de baza cum ar fi HTML, CSS, javascript si mi-a placut foarte mult si pe viitor, dupa ce termin liceul si iau bacul as vrea sa intru la o universitate de informatica cum ar fi Univ. Alexandru Ioan Cuza.
Nu stiu exact ce cerinte imi trebuie thinking
Este posibil sa intru fara taxa? daca da trebuie sa invat materia de la mate-info si dupa sa dau un examen?
Iar la taxa am vazut ca e de 3500 ron daca platesc aceasta taxa mai trebuie sa dau acel examen sa fiu admis?

Răspuns Câştigător
| CuriousStuff a răspuns:

Admiterea o dai oricum iar pe baza notei de la admitere si probabil conteaza putin si media de la bac se face repartitia bugetari / taxa, cei cu media (admitere+bac) cea mai mare intra la buget, restul la taxa in limita locurilor disponibile. Admiterea o dau toti in afara de cei care au castigat anumite olimpiade care pot echivala examenul de admitere.
E posibil sa intri la buget/fara taxa, normal. Admiterea nu stiu exact din ce se da, tu trebuie sa te interesezi si sa te pregatesti foarte bine atat pentru bac cat si pentru admitere daca vrei sa ai vreo sansa sa intrii la buget.

| Morgăă explică (pentru CuriousStuff):

Nu conteaza ca vin de la un profil tehnologic?

| CuriousStuff a răspuns (pentru Morgăă):

Poti sa faci absolut orice facultate vrei indiferent de ce liceu ai terminat. Bineinteles ca daca continui la facultate pe acelasi profil facut si in liceu ai un avantaj, pentru ca ai niste baze solide (daca ai invatat ceva in liceu) dar in rest, nu esti cu nimic mai prejos decat unul de la mate-info. Eu si alti colegi care am facut liceul sportiv acum suntem la medicina, drept, academia de politie, fizioterapie si altele. Adevarul e ca nu e niciunul la politehnica, dar daca era vreunul atras de domeniu probabil acum aveam fosti colegi de liceu sportiv ingineri.winking

| Morgăă explică (pentru CuriousStuff):

Multumesc mult de respunsuri. O sa ma interesez pe la profesori pentru mai multe informatii si sa ma apuc serios de invatat ca pana acum am fost lenes happy. Paste fericit!

| alessia5158 a răspuns (pentru Morgăă):

Atat la concursul de admitere cat si pe parcursul celor 3 ani de licenta va conta mult nivelul de studiu al matematicii pe care o vei studia in clasele a 11-a si a 12-a --- nivelul M2- tehnologic este inferior nivelului M1-matematica/informatica! Din acest motiv te sfatuiesc fie sa incerci un transfer la un liceu teoretic cu profilul real si specializarea mate-info, fie sa iei ore de meditatii la matematica incepand cu clasa a 11-a. Nu-i totuna ca, la scoala, sa faci 2 ore/saptamana de matematica(la tehnologic) sau 4 ore/saptmana(la teoretic)!