| ღSคภ๔яค a întrebat:

Sunt doar in clasa a 11, dar ma gandesc ca la inceputul clasei a 12 sa aplic la o universitate din strainatate (Anglia).Imi doresc sa studiez in strainatate si vreau macar sa incerc sa vad daca o sa si reusesc.Este bine sa aplic la mai multe universitati (chiar si cele la care nu mi-as dori sa merg), sau doar la cea la care as vrea sa merg si sa existe riscul sa fiu respinsa?

1 răspuns:
| jourdepluie a răspuns:

Eu cred ca ar trebui sa iti faci un clasament cu facultatile la care ai vrea sa intri de la cea care iti place cel mai mult la cea care iti place cel mai putin si sa aplici la toate. Dar eu nu cred ca e ok sa aplici la o facultate daca tu nu vrei absolut deloc sa studiezi acolo. Sa faci o facultate doar ca sa zici ca ai facut una e mai rau decat sa astepti inca un an pentru a incerca din nou sa intri la una din facultatile preferate! happy