| Adi458 a întrebat:

Buna! Sunt elev in clasa a 9 a la un liceu de top din orașul meu. As vrea sa va întreb cum pot deveni student in SUA, după terminarea liceului la o universitate buna, cum ar fi Harvard, New York University și altele. Vreau răspunsuri cât mai detaliate și bune și sa îmi spune-ti toți pașii pe care trebuie sa-i urmez. Cel mai bun primește funda.
Mulțumesc

Răspuns Câştigător
| UserRo10 a răspuns:

O sa te ajute asta: https://ro.usembassy.gov/ro/education-culture-ro/studiu-in-sua/
Foarte greu ajungi in SUA la facultate. Sper ca ai foarte multe activitati de voluntariat, practici un sport de performanta si ai activitati extraculiculare. A, sa nu uitam de bani pentru studii

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sa inveti numai de 10 la liceu, sa participi la olimpiade internationale (chimie, fizica, matematica) si sa iei premii mari, ca ei sa te contacteze si sponsorizeze la una din facultatile americane.
Engleza este obligatorie, sa o stii la perfectie scris, citit si vorbit.

Tu la liceul asta de elita, cum de stai cam prost cu limba romana?
Sau nu esti un copil de "elita", ci unul mai codas?

| VoidEternal a răspuns:

Ești elev la un liceu de top dar nu știi să folosești google.

PS: "spuneți" se scrie legat în contextul ăla.

| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

Dacă nu-ți oferă ei o bursă va trebui să aplici tu și sunt șanse mari să fii respins, din moment ce foarte mulți aplică acolo, deci decanatul e selectiv.
Uite, de exemplu, pentru Harvard: https://college.harvard.edu/admissions/apply