| Denissa_Denii_2001 a întrebat:

sunt eleva in clasa a8a, si vreau sa va intreb daca este cineva la profilul coafor-stilist? Vreau si eu cateva pareri despre el. Si daca se poate sa imi spuneti ce materii se fac, cata practica se face si ce se da la bac. happy

3 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Specializarea "estetica si igiena corpului omenesc" ( din clasele 9-10 ) DEVINE specializarea "Coafor stilist" ( în clasele 11-12 )!

La profilul "Servicii"/"Coafor stilist" dai BAC/examen SCRIS "obligatoriu" din Română şi Matematică!

Iar la proba la alegere a profilului şi specializării – proba E)d) – probă scrisă - poţi alege între : Geografie, Logica si argumentare, Psihologie, Economie; vezi Anexa 1 de la linkul :
subiecte2011.edu.ro/bacalaureat/Legislatie/Ordin_4800-31-08-2010.zip

ÎNAINTE de acestea vei da ( obligatoriu ) COMPETENŢELE lingvistice si digitale :
* "proba A: proba orala - Proba de evaluare a competenţelor de comunicare orala în limba româna

* proba C: (proba orala, scrisa si
practica) - Proba de evaluare a competenţei lingvistice într-o limba de circulaţie internaţionala studiata în liceu

* proba D: proba scrisa/practica - Proba de evaluare a competenţelor digitale".

Asta, dacă NU se schimbă Metodologia/legislaţia până vei da tu BAC-ul happy

Toate cele bune!

| bursuc001 a răspuns (pentru bursuc001):

Pentru clasele 9-10 vezi materiile & nr de ore în Anexa 5 OMECT 5723/23.12.2003 de la linkul :
www.edu.ro/index.php?module=uploads&func=download&fileId=4653

http://www.edu.ro/index.php/articles/6459

Pentru clasele 11-12 vezi materiile & nr de ore în OMECI nr. 3412/16.III.2009 de la linkul :
http://eprofu.ro/tehnic/cadru-superior-tehnologica/

Vezi şi materiile la care dai teze la linkul :
http://www.isjbn.ro/upimg/MEN%2062281-11102013%20Discipline%20TEZE.PDF

| Eastwood a răspuns:

Buna, BAC dai din : romana, mate si la alegere geografie si inca o materie! Practica faci in timpul scolii respectiv si dupa terminarea celui de-al 2-lea semestru inca 1-2 saptamani, asa se face la mine in oras.