| RoxanaElena2312 a întrebat:

Sunt in anul 2 la facultate. Din motive personale nu mai pot ajunge la cursurile, seminariile, laboratoarele pana la sfarsitul anului. Ce se va intampla? Ce pot face?

14 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Te bagi la munca si castigi un salariu asa nu mori

| Adry05 a răspuns:

Cel mai probabil va trebui sa recontractezi materiile aka sa repeti cam tot semestru 2.
Vorbeste cu profii, poate unii nu cer prezente si atunci macar inveti si te scapi de examenele la aia.

| Violleta2022 a răspuns:

Ramai repetenta din cauza absentelor si lipsa de la examene, repetand anul 2 de facultate.

| Bizon95 a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu a spus examene, a spus numai cursuri
si este facultate, prezenta e... FACULTATIVA!

v-a trebui sa inveti singura, ajuta mult daca ai pe cineva care sa iti imprumute/copieze cursurile, insa (nu ai spus la ce facultate esti) la materii care necesita profesor care sa raspunda la intrebari, cum ar fi matematica, daca nu ai un talent nativ s-ar putea sa pici pentru ca nu intelegi cum se rezolva probleme, moment in care, in afara de cursuri, ar fi foarte bine sa ai pe cineva cu care sa inveti/sa te mediteze, eventual pici cu intentie numai la respectiva materie si inveti pana la toamna

sau, in cel mai rau caz, pur si simplu repeti anul, nu e sfarsitul lumii, si din cate am inteles (si poti verifica la secretariatul facultatii) daca repeti un an la care ai luat unele examene, nu trebuie sa le mai dai din nou, ci doar la materiile la care ai picat

| Violleta2022 a răspuns (pentru Bizon95):

Daca nu poate sa ajunga deloc la facultate si nici la cursuri, cine se duce in locul ei sa dea examenele?
Este la mintea cocosului sa deduci asa ceva, ca va lipsii o bucata de verme si nu va ajunge nici la examene.

| Bizon95 a răspuns (pentru Violleta2022):

Pai, presupun ca la examene se duce, cel putin asta cred ca vrea sa spuna, sau cel putin sper, pentru ca altfel e la mintea cocosului ca nu poate face altceva decat sa repete anul sau sa renunte la facultate

in plus, chiar daca nu se poate duce la examene la sfarsitul anului, poate se poate totusi duce in toamna si sa le ia la restante, eu asa as face, sau macar as incerca, daca iau cateva examene si apoi repet anul, macar nu mai trebuie sa le dau din nouwinking

| Bondarel99 a răspuns (pentru Bizon95):

A zis ca are si laboratoare si din cate stiu eu astea sunt obligatorii. Daca nu ai laboratorul incheiat nu intri in examen.

Totul tine de credite. Calculeaza-ti creditele pe care le vei pierde si poate poate vei putea promova anul chiar daca ai mai multe restante. Asta daca sunt mai ingaduitori si va lasa sa treceti cu mai putine credite. De ex eu cand eram anul 2 erau in total 135 credite parca si in regulament scria ca minimul necesar pentru a promova este de 100. Insa s-a scazut la 90. Si in alti ani chiar la 80 cand era criza de studenti.

| Bizon95 a răspuns (pentru Bondarel99):

Ok, cu laboratoarele m-ai incuiat, totusi se poate interesa la secretariat... iar cu laboratoare sau fara, NU cred ca nu o primeste la restantele din toamna, altfel daca nu te duci la, laboratoare inseamna ca pici anul sigur?

| Bondarel99 a răspuns (pentru Bizon95):

In 4 ani de facultate nu am vazut/auzit ca un profesor sa bage un student in examen daca nu are toate laboratoarele incheiate. Cel putin asta se intampla la facultatile de stat care se respecta.
La materiile care au doar curs sau doar curs+laborator se poate intelege cu profesorii sa il lase sa dea examenul in toamna macar ca sa nu repete anul (asta daca ii ajung creditele sa treaca).

| Bizon95 a răspuns (pentru Bondarel99):

Inteleg, totusi, nu mi-ai raspuns exact la intrebare:
daca nu ai laboratoarele incheiate nu poti sa dai examen nici in restanta?

| AC4S4 a răspuns (pentru Bizon95):

Nu.
Difera putin in functie de materia despre care vorbim, insa majoritatea fac astfel:
- Daca ai mai mult de 1-2 absente (depinde de cate laboratoare sunt in total) la respectivul laborator, repeti materia anul viitor.
- Daca media la laboratoare este mai mica decat 5, te poti prezenta numai la examenul din restanta. Asta dupa ce vei sustine un test sau vei prezenta laboratoarele nefacute (media la laborator va fi maxim 5 in acest caz).

Nu toti profesorii fac la fel, totusi.

| Adry05 a răspuns (pentru Bizon95):

Te baga in recontractare daca nu te duci la numarul de seminare si laboaratoare, poate chiar cursuri in unele facultati, cerute de profesor. S-o numi FACULTATe dar mai nou nu mai au pretentii ca si cum ar fi facultativ.

| Bondarel99 a răspuns (pentru Bizon95):

Nu, pana nu le inchei nu ai voie sa dai examen. Cel putin asa spune regulamentul si asa am vazut ca se face. Daca nu poti ajunge la cateva laboratoare nu e nicio problema atata timp cat le recuperezi pana la examen.

| mariamarybu a răspuns:

Profesorii tăi țin strict de prezență? Dacă da și nu vei avea destule prezențe, vei putea participa abia la sesiunea a doua de examene. Dacă vei lipsi din cauza job-ului, poți duce la secretariat respectivul contract de muncă. În altă situație nu ai ce face. Tu du-te la sesiunea întâi. Se poate să fii sigur pe listă. Vorbește cu ai tăi colegi să îți trimită materialele pentru examene dacă nu le ai încă.
Nu vei repeta anul. Bine, asta depinde și de istoricul restanțelor tale. Ca să treci în anul trei trebuie să fii integralist în anii 1 și 2. Succes.