| bella1998 a întrebat:

Sunt in anul I la facultate, respectiv UTCN (filiala Baia Mare), si am promovat toate examenele, excluzand sportul. Pe semestrul 1 am luat bursa sociala, dar pentru semestrul 2, in regulamentul facultatii, scrie ca trebuie sa fii integralist pentru a putea lua bursa. 30 de credite din 60 (30 fiind limita pe semestru) eu am respectat-o, dar cele doua credite de la sport nu le am. Credeti ca o sa imi accepte dosarul sau nu? Multumesc.

7 răspunsuri:
| bella1998 explică:

Am uitam sa mentionez ca cele doua credite sunt in plus, fata de cele 30, pe semestru.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu! Regula se aplica tuturor, fara exceptii!
Ai examene pierdute sau note mici, pierzi bursa.

| Furnicuta000 a răspuns:

Integralist inseamna fara restante. La multe facultati de stat se accepta bursa sociala indiferent de cate restante ai, dar daca in regulamentul facultatii tale scrie asa inseamna ca trebuie sa se respecte.

| bella1998 explică (pentru Furnicuta000):

Da, dar altundeva in regulament scrie ca 60 de credite pe an, respectiv 30 pe semestru, inseamna sa fii integralist, iar pe planul de invatamant sportul vine cu 2 credite in plus pe semestru fata de cele mentionate mai sus.

| bella1998 explică (pentru Furnicuta000):

Da, dar in alta parte in regulamentul respectiv scrie ca integralist inseamna sa ai 60 de credite, sau 30 pe semestru, iar sportul vine cu 2 credite in plus pe semestru, deci ar fi 32 (64) de credite.

| Furnicuta000 a răspuns:

Uita-te pe contractul de studii si vezi daca sportul apare ca "materie la alegere" sau ceva de genul. In cazul asta poate fi adevarat ce ai spus.