| Wams a întrebat:

Sunt in clasa a 7 a si ma gandeam la ce profil sa ma duc la liceu. Sunt bun la Romana si Mate dar imi place mai mult Romana pana acum.
Eu ma gandeam la Filologie, voi ce parere aveti si daca stiti sau ati fost acolo, cum este?

4 răspunsuri:
| Nirvanaaa a răspuns:

Daca iti place si mate, iti sugerez sa mergi ori pe mate-info, ori pe stiinte.Si aici faci romana, dar e mai diversificat si oricum limba romana se cam face la acelasi nivel ca e de BAC.Eu sunt la stiinte si desi imi place mai mult limba romana decat matematica, am mers aici deoarece le pot imbina.Desi daca esti pasionat de limbi straine si de exemplu nu iti place chimia, atunci poti merge pe filologie.

| onlychengs a răspuns:

Sa stii ca romana ar trebui sa faci in mod serios la toate specializarile pentru ca peste tot dai bac la romana. Deci daca iti place si mate eu zic pe mate-info sau eventual sn daca te pricepi la stiinte, ai mai multe oportunitati de acolo, fata de uman unde oportunitatile sunt un pic limitate. Nu spun ca umanul nu e un profil bun, doamne fereste.

| TeodoraPandora a răspuns:

Ai putea merge pe un profil real, liceu de mate info, apoi sa mergila ce facultate vrei tu umana. Daca faci acest lucru gandirea ta se va forma mult mai bine, multa bafta!

| Nevix a răspuns:

Ei Bine depinde ce vrei sa te faci daca iti place Romana poti sa te duci la Filogie