| Carina12345 a întrebat:

Sunt in clasa a 8-a si mi-as dori sa dau la stiinte ale naturii, intensiv engleza.
Cei care sunteti la acest profil, va rog sa-mi dati un sfat si sa-mi spuneti cum este si daca va descurcati acolo, tinand cont ca e un profil real, bazat pe mate, fizica, chimie, biologie si engleza (intensiv ar fi in cazul meu).
Sau credeti ca daca sunt de aproximativ 7-8 la mate in gimnaziu as putea face fata?
Biologia si chimia imi plac foarte mult, frica imi este la mate si la fizica. De la mai multi am inteles ca fizica de gimnaziu nu e deloc asemanatoare cu cea de liceu, si sunt unii care spun ca aveau 7 la fizica in gimnaziu si la momentul actual au 10. Intr-un timp voiam sa dau la filologie, tot intensiv engleza, dar parintii mei nu sunt de acord. Eu le-am zis ca vreau sa ma fac profesoara de limba si literatura romana, ei spun ca se castiga putini bani si nu voi avea nici macar cu ce sa ma intretin in primii ani de munca.
Sincer nu stiu ce alegere pot lua, una cu care i-as putea multumi si pe ei, dar si eu sa ma descurc totusi. Imi plac materiile pe care se bazeaza stiinte ale naturii, dar nu stiu daca ma voi descurca la matematica de liceu.
Dati-mi un sfat, cat de mic ar fi el! sad

7 răspunsuri:
| Jager a răspuns:

Matematica de liceu nu-i mare lucru daca o intelegi din clasa. Daca te descurci la bio si chimie e foarte bine, iar 7-8 la mate in gimnaziu e destul de bine. In ceea ce priveste fizica, eu la liceu, in primul an faceam tot ce faceam si in a 8-a, gen recapitulare.
Meseria de profesor in Romania la momentul actual e putin picata la pamant. dar am auzit ca se vor marii salariile profesorilor. Daca vei ajunge profesor/ara de lb romana, in facultate sa mergi mai mult pe gramatica decat pe literatura, deoarece sunt multi profesori de literatura in general, iar cei de gramatica sunt praf.
Bafta.

| Carina12345 explică (pentru Jager):

Mulțumesc mult! Mi-ați dat încredere, chiar aveam mare nevoie big grin

| Tiger7777 a răspuns:

Fa ce iti place tie, si eu sunt clasa a 8-a si vreau sa merg la mate-info, in fine asta nu te intereseaza, ci vreau sa iti spun ca din 2021 profesorii incepatori vor avea deja salarii de 4000-4500 de lei... gandeste-te ca salariile probabil vor ajunge la un numar record, eu cred ca atunci cand tu vei avea cam 30 de ani vor ajunge usor la 6000 de lei si peste. Sper sa ajungi la liceul dorit si iti doresc multa sanatate! big grin

| Carina12345 explică (pentru Tiger7777):

Mulțumesc frumos pentru răspuns! happy Sigur salariile de prof vor deveni așa mari?! :O

| Carina12345 explică (pentru Tiger7777):

Mulțumesc frumos pentru răspuns! happy Sigur salariile de prof vor deveni așa mari?! :O Tu vrei să te faci profesor?

| Tiger7777 a răspuns (pentru Carina12345):

SI eu as vrea sa fiu ori profesor de matematica in alta tara si sa predau pe engleza (o stiu perfect) sau IT-st, am auzit ca se castiga bine big grin

| Ioniță_Ionuț_1998 a răspuns:

Nu este greu, mai ales daca te descurci binisor la engleza. Si nu iti face griji, la matematica si fizica nu este greu deloc daca te intereseaza invatatul, doar ca trebuie sa intelegi din prima.