| AlexandraDima a întrebat:

Sunt in clasa a 8-a si vreau sa ma gandesc foarte bine la ce vreau sa fac cu viata mea. Ca o idee, termin un liceu bun (avand si medie mare), apoi urmez o facultate de limbi straine pentru a fi cadru didactic (engleza). Insa intrebarea mea este: Daca ma calific si pot fi cadru didactic, pot incepe sa predau abia dupa cativa ani sau trebuie neaparat sa intru in invatamant dupa terminarea facultatii respective?

11 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Faci cum vrei, dar salariul de profesor in tara e destul de mic asta trebuie sa stii. Faceau proteste ca nu pot trai cu 10 milioane pe luna.

| AlexandraDima explică (pentru mgtow):

Da, dar nu poti sa stau nici degeaba. Sunt la varsta la care trebuie sa-mi gasesc un tel, asa-i? Ai si tu dreptate... Faci un liceu, termini o facultate si nu-ti gasesti un loc de munca sau iti gasesti si e foarte prost platit. In cazul acesta, ce-i de facut? Raman si cu ideea de a pleca din tara, dar nu e asa usor precum pare, insa nu imposibil.

| mgtow a răspuns (pentru AlexandraDima):

Gasesti tu la straini in domeniu numai sa te interesezi bine. In tara nu ai nici un viitor.

| ɗєʌɗvơɪƈє a răspuns (pentru mgtow):

Oh, viitorul e mai imprevizibil decât poate crede un șofer. Dacă ești bun/ă în meseria pe care o practici și ai o facultate îți găsești de lucru și chiar deloc greu, cu un salariu decent la început.

| mgtow a răspuns (pentru ɗєʌɗvơɪƈє):

Ia te uita cine vorbea pai eu ca sofer fac mai multi bani decat un amarat de director din Romania tu imi zici mie de viata? ha laughing

| neutrino a răspuns:

Nu trebuie neaparat sa intri imediat in invatamant. Singura problema este ca atunci cand doresti sa faci acest lucru, sa gasesti si unde sa intri. Simpla dorinta, chiar daca vei avea diploma necesara, nu este suficienta.

| AlexandraDima explică (pentru neutrino):

De ce nu ar fi suficienta?

| neutrino a răspuns (pentru AlexandraDima):

Criza de locuri de munca, concurenta foarte mare!

| lokymoonred1enjoied a răspuns:

Buna, daca vrei sa pleci sa studiezi in strainatate, si daca doresti sa obti o bursa, iti sugerez sa intri pe site-ul gcrs.ro
Dupa vizualizarea site-ului, daca crezi interesand, astept funda.