| Sophie06 a întrebat:

Sunt in clasa a XI-a, profil stiinte sociale. Mi se pare interesanta facultatea de contabilitate si informatica de gestiune cu predare in limba franceza. La franceza ma descurc destul de bine,am si delful luat,dar nu stiu daca ma voi descurca asa de bine la matematica avand in vedere ca sunt la profil uman. La urma urmei, in ce consta mai exact aceasta specializare? Este o facultate de viitor?

1 răspuns:
| Anonimuserr a răspuns:

Eu aş alege să o fac în română dacă aş fi în locul tău nu m-aş complica degeaba aşa fărăr rost în franceză, engleză. Trebuie să ştii bine tot franceza sau engleza pentru că se predă ca afară şi nu ca pentru începători. Acum în ziua de azi nu prea e nimic de viitor, decât IT-ul, Matematică-Informatică, Medicina şi ingineria.
În orice caz acea facultate - Facultatea de contabilitate si informatica de gestiune
Disciplinele acestei specializări sunt: Contabilitatea persoanelor juridice fără scop lucrativ, Normalizarea contabilităţii întreprinderii, Contabilitate de gestiune, Contabilitatea operaţiilor de comerţ exterior, Sisteme informaţionale financiar contabile I şi II, Contabilitatea instituţiilor de credit, Gestiunea financiar-contabilă a întreprinderii, Sisteme-expert în contabilitate, Analiza economico-financiară, Contabilitate publică, Contabilitatea operaţiunilor fiscale ale întreprinderii, Control şi audit intern.

Pe lângă acestea, Finanţe, Econometrie, Management, Marketing, Monedă şi Credit, Baze de date, Sisteme integrate ERP (software pentru planificare de resurse organizaţionale).

Dacă ai curaj să alegi şi o specializare complementară, nu mai afli despre: Contabilitatea operaţiilor de comerţ exterior, Contabilitatea instituţiilor de credit, Sisteme-expert în contabilitate, Contabilitate publică, Contabilitatea operaţiunilor fiscale ale întreprinderii, Sisteme integrate ERP. etc
Dar contabilitatae nu este o meserie redundantă. Dar trebuie să ştii matematică destul de bine, altfel îţi va fi foarte greu în sesiuni, va fi un coşmar.
Pentru mai multe detalii intră aici http://www.cig.ase.ro/