| andreealitllesmileAndreea a întrebat:

Sunt in clasa a XII-a si de curand, in mod progresiv, toti din clasa, mai mult sau mai putin vorbesc pe la spatele meu si nu stiu de ce. Suntem in acelasi colectiv doar de 4 ani, si nu mi se pare normal sa vorbesti pe la spatele cuiva pe care nu-l cunosti si intr-un fel, pare sa ma afecteze la nivelul subconstientului, desi nu inteleg de ce. Voi ce parere aveti?

Răspuns Apreciat de Editori
| unvecin a răspuns:

Îți recomand cartea asta: https://www.viatasisanatate.ro/descopera-ti-valoarea

Nu poți opri gura lumii, deci aș zice nici să nu încerci.

Cel mai bine e să fii conștientă de propria valoare și să mergi înainte, indiferent dacă cineva te place sau nu.

Probabil că ai și puncte slabe, toți oamenii au. Încearcă să le descoperi și să lucrezi la ele.

Poartă-te frumos și cu cei care se poartă rău cu tine. O să-i câștigi pe rând sau cel puțin o să fii mulțumită că proasta relație nu e vina ta.

Nu e plăcut să rămâi fără reputația pe care ți-o dorești. Se poate întâmpla din senin. Dar ce contează de fapt e caracterul unui om. Și asta ține mai mult de tendințele de lungă durată pe care le manifești decât de mici accidente. Deci lucrează la propria educație, la propriul caracter... dacă 4 ani ți se par puțini, atunci și anul care a mai rămas alături de colegii tăi... e doar un sfert. Concentrează-te pe ce esențial: viitorul tău, și să lași colegilor tăi un exemplu de om la care să se gândească cu drag. Dacă nu o pot acum, poate își vor aminti mai târziu.

Uneori poate fi propria percepție defectă: să ți se pară că toată lumea are ceva cu tine, dar de fapt asta să fie exagerat. Poate tot ce trebuie să faci e să iei o pauză în natură, să te relaxezi, să îți pui în ordine stilul de viață... și apoi cu forțe proaspete o să vezi mult mai optimist-realist lucrurile.

Succes!

| andreealitllesmileAndreea explică:

Am uitat sa mentionez ca nu am iesit afara toata vacanta de vara?
Si doar de cateva ori ca sa cumpar diverse, dar nu mai mult de 10 minute. De-asemenea locuiesc la oras, si aerul e poluat aici, oriunde te uiti e ciment. Mi s-a acrit de 17 ani de ciment. Am mai calatorit eu in alta tara, dar cred ca era mai ok daca ma mutam direct si imi castigam painea pe cont propriu. Nu tu banii parintilor lichidare, nu tu griji asupra banilor, nu tu play it safe you're under their roof chestii. Adica wtf

| unvecin a răspuns:

Da, s-au adunat mai mulți factori. Citește cartea aia și sper că o să găsești multe soluții. Pe mine m-a ajutat.

3 răspunsuri:
| ANAHsneaman a răspuns:

Buna!
Stii cand unii sunt invidiosi sau nu au altceva de facut discuta pe altii! Tu doar nu ii baga in seama concentreaza-te doar pe problemele tale si strict pe viata ta.
Ai dreptate nu e normal, e lipsa de bun sunt si respect fata de tine, insa nu ai ce le face...doar ignora-i si nu le da apa la moara.Se vor potoli! Iar tu nu trebuie sa pui la suflet, actiunile lor copilaresti.
Numai bine! Succes in tot ce ti-ai propus!

| SEMIHA a răspuns:

Oamenii vorbesc și iar vorbesc, la nesfârșit. Tu nu trebuie să te lași afectată! Orice ai face, vă exista mereu cineva care te va judeca, indiferent dacă te cunoaște sau nu. Gandește-te la tine, concentrează-te doar pe școală! Vine Bacalaureatul, nu ai timp de pus la suflet.

| Sorin7777 a răspuns:

Oamenii sunt rai de multe ori iar fara dragostea lui Dumnezeu in suflet nu ii vei putea schimba!
Mai devreme sau mai tarziu vei afla motivul!