| alexsiceva a întrebat:

Buna sunt la facultatea de mecanica sectia automobile rutiere.Am o problema cu analiza si algebra.Sunt in anul 1 si nu inteleg mai nimic la cursuri numai scriu scriu si scriu incontinu si acasa nu inteleg.Ma poate ajuta cineva poate la ce sa ma astept la examene?

1 răspuns:
| Bondarel99 a răspuns:

Dacă îți zice ca va lasa cu materialele pe banca la examen e nasol, dacă îți zice ca va lasa cu materiale pe banca și telefoane e și mai nasol laughing înseamnă ca subiectele alea sunt foarte grele.
Posibil sa va dea exerciții pe modelul celor făcute la curs sau seminar deci sa ai tot ce s-a predat in semestrul asta. Ori scrii tu ori iei de la colegi.
Dar in general la materiile astea grele, mai abstracte, profesorii nu au pretenția sa fii tu cine știe ce matematician, ar putea sa treacă studenții și daca scriu chestii greșite sau pe jumătate corecte, pe principiul "asta habar nu are dar măcar a încercat". Dacă dai foaia goală nu ai nicio șansa sa treci.
Dacă e un prof mai sever atunci posibil sa ii treacă doar pe cei care chiar au înțeles cum se fac Exercițiile alea așa ca ar trebui sa rogi pe cineva sa îți explice dacă nu înțelegi singur (și stai liniștit ca pun pariu ca peste jumătate din voi sunt in aceeași situație ca tine).
Oricum sa te duci la curs și seminar ca atunci când nu ești bun la o materie de obicei prezenta te salvează.