| anonim_4396 a întrebat:

Sunt la profilul economic.Am totusi o problema.In clasa a noua mi se parea ca acest profil este cel mai potrivit pentru mine, dar acum imi dau seama de faptul ca filologia mi s-ar fi potrivit.Am fost motivata sa imi placa temporar matematica si tot ce este legat de ea, deoarece profesoara de la meditatii din clasa a opta era foarte draguta si imi placea cum se apropia de noi si ne facea sa invatam. Daca mi se da o compunere la romana sa o fac, o fac in nici 10 min, sau sa explic ceva, imediat o fac, frumos explicat si formulat.Limbile straine ma pasioneaza, desii acum am module si nu prea am timp de ele in totalitate.Citesc carti de dezvoltare personala,si ceva asemanator psihologiei.Ce sa fac? Sunt clasa a zecea, problema e ca ma misc cam greu la invatat acum, sau poate imi revin pe parcurs.

Răspuns Câştigător
| qLiNn a răspuns:

Depinde ce vrei sa faci pe viitor, eu unul ti-as recomanda sa ramai pe real daca poti duce materiile si lua bacul cu nota mare, de ce? Iti dau exemplu situatia mea, am terminat stiinte sociale (profil uman) si dupa ce am terminat liceul am vrut sa urmez cariera militara, la academiile militare surpriza, doar intr-un loc se dadea examen pe profil uman, unde erau 14 locuri, restul facultatilor erau toate pe profil real, eu unul mi-as fi dorit sa termin profil real. Eu ti-as recomanda sa ramai la real deoarece vei avea mai multe posibilitati dupa terminare in alegerea facultatii, deoarece tu poti opta pentru toate facultatile, un elev de la uman nu poate. Plus ca profilul de filologie este unul dintre cele mai "frectie la picior de lemn" din profilul uman, nu faci nimic special, poate poate faci o limba pe intensiv (engleza, franceza, germana), in rest nimic special. Spor. Si sa iei o decizie pe plan lung, nu vei face compuneri dupa clasa a 12-a!

| vmalex21 a răspuns (pentru qLiNn):

E si normal daca te duci la militar pe tehnic, aviatie sau marina sa ai materii reale precum matematica.De ce nu te-ai dus la jandarmi ca ofiter unde sigur nu aveai asa ceva si erai net superior celor de la MAPN?

| qLiNn a răspuns (pentru vmalex21):

Am reusit oricum sa realizez ceea ce mi-am dorit, sunt in MApN! Initial optasem pentru SRI si MApN, am ajuns undeva la mijloc, pare sa ai idee despre ce vorbesc si vei intelege cu siguranta!

5 răspunsuri:
| vmalex21 a răspuns:

In ziua de azi nu prea mai conteaza ce profil termini.Sigur ca daca vrei de exemplu la Medicina e mai usor sa intri de la Stiintele Naturii spre exemplu spre deosebire de Filo.Eu m-am transferat de la Real la Uman(Filo) deoarece profesoara de matematica era una problema, pur si simplu nu invatam aproape nimic la ora respectiva si deci aveam sanse mici sa luam Bacul.Nu e un profil dificil, tezele sunt relativ usoare, daca ai mari neintelegeri cu matematica si crezi ca nu poti acoperi golurile e recomandabil sa te transferi din timp daca vrei sa treci cu bine de Bac si vrei sa dai la o facultate unde conteaza media de la Bac la admitere.Eu am obtinut o medie de 8 la Bac fara prea mare stres deoarece Bacul se sustine la Romana, Istorie si la alegere a treia proba(Geografie, Psihologie, Sociologie, Filozofie sau Logica). Trebuie totusi sa dai niste diferente(eu am dat la Latina)la transfer si depinde de liceul unde vrei sa te transferi.

| vmalex21 a răspuns:

Felicitari! Pe mine ma tenta sa incerc la scoala de subofiteri de Jandarmerie.Admiterea este din Lb. Romana, Istorie si o limba straina, cam pe ce se pune accent la uman.Problema mea e nota la purtare...criteriu comunist...am avut medii de 7.50-8 anuale din cauza absentelor si nu as avea tupeu sa incerc.A fi militar este ceva respectabil si e o mandrie...chiar daca de multe ori ai unele limitari.

| qLiNn a răspuns (pentru vmalex21):

Frumoase cuvinte. Eu unul te-as ruga sa nu te limitezi in a merge spre subofiteri, evoluezi foarte greu si dureaza foarte mult, daca chiar vrei sa faci ceva, incearca sa ajungi oriunde ai ajunge in corpul ofiteresc!