| anonim_4396 a întrebat:

Buna,sunt la profilul stiinte ale naturii si as vrea sa ma mut pe mate-info.Nu stiu sigur daca vreau sa fac medicina, desi imi place foarte mult, cei 6 ani de facultate +4 ani de rezidentiat mi se par exagerati. Imi place informatica si desi mi se pare grea si nu stiu daca sunt potrivita, imi place si fizica.Asa ca m-am gandit sa ma mut la mate-info, ori pe blingv ori pe intensiv.Clasa de mi bilingv are mult mai multe ore, +6 de engleza/saptamana.La mate-info intensiv se face exagerat de multa matematica si informatica. ( au terminat materia din 2 ani in mai putin de 2 semestre). Unde ziceti sa ma mut? La intensiv nu stiu daca as reusi in toamna,cum am zis, ei exagereaza cu materia si nu am timp sa recuperez tot intr-o luna.Dar as putea sa mai stau inca un semestru in clasa de stiinte ale naturii...nu stui, ce ma sfatuiti?

3 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

Eu tocmai ce am terminat la stiinte ale naturii. Pot sa-ti spun ca a fost destul de lejer si in timpul celor 4 ani de liceu, dar si la BAC. La mate-info, dupa parerea mea, este un chin.

| anonim_4396 explică (pentru AFR81):

Am uitat sa mentionez faptul ca la profilul meu avem cea mai proasta incadrare si suntem cei mai chinuiti din liceu, poate dupa mate-info intensiv. + 3/4 din clasa mea este alcatuita din copii fara viata care invata in fiecare zi mai multe ore decat dorm, din moment ce mai toti vor medicina( nu vreau sa fiu rea, dar asta e adevarul)

| SmallBrain a răspuns:

Buna,parerea mea ar fi sa ramai pe stiinte ale naturii deoarece aceasta specializare este mult mai interesanta decat mate-info si mult mai usoara, plus ca daca termini liceul pe specializare stiinte ale naturii nu trebuie neaparat sa devi medic.Seccesbig grin