Întrebare recomandată | Cami2003 a întrebat:

Buna!
Sunt pe aici studenți care au participat în programele Erasmus sau in orice alt tip de schimb de experiență? Vouă v-ar placea sa faceți acest pas? Daca da, îmi puteți spune cum a fost experiență voastră personala? Daca eu sunt cunoscătoare doar de engleza, pot fi trimisa într-o universitate din Europa în care nu se preda in engleza? As dori sa incerc sa aplic pentru o bursa Erasmus, cred că ar fi o experiență de neînlocuit.

3 răspunsuri:
| haileewatson a răspuns:

Nu poti sa aplici la o universitate unde se preda intr-o limba pe care tu nu o vorbesti. Dar cred ca orice tip de schimb de experienta internationala este super avantajoasa si te-as incuraja sa participi. Eu am participat in liceu la ceva si a fost fain sa cunosc oameni noi si sa vad cum sunt sistemele de invatamant in alte tari.

| som a răspuns:

Nu am avut ocazia sa particip intr-o experienta de genul, dar in viitor sunt dornic sa ma implic in asa ceva. Iti recomand sa te implici in orice fel de experienta care are potentialul de a-ti dezvolta abilitatile de socializare, comunicare si asa mai departe. Pe scurt, activitatile ce iti largesc orizonturile. Nu vei avea nimic de pierdut, doar de castigat: prietenii, informatii utile si experiente placute, si chiar sana sa pastrezi legatura pe termen lung cu cel putin o persoana, si de a dezvolta o eventuala relatie pe termen lung.

Profita de aceste oportunitati, deoarece in viitor nu te vei mai intalni cu ele, si mai mult ca sigur va veni o vreme cand nu o sa mai ai timp de acordat activitatilor de genul. Deci profita acum cat ai posibilitatea, pentru ca o experienta noua in plus nu strica niciodata, mai ales una pe care ti-o ofera Erasmusul, de a intra in contact cu o cultura si civilizatie noua, ce pe viitor iti va dezvolta o gandire critica ce te va ajuta sa realizezi complexitatea lumii in care traim, putand cu timpul sa faci diverse comparatii cu civilizatia actuala din tara noastra si sa iti dai seama ce avantaje si dezavantaje detine fiecare tara.

Ca sa iti raspund si la intrebare, un aspect foarte important in toata experienta asa Erasmus, este ca trebuie sa cunosti limba tarii de destinatie la un nivel destul de fluent pentru a fi eligbil de a calatori in tara respectiva.

Bafta!