| AndreeaM1711 a întrebat:

Sunt plecată in Germania iar eu nu am dat examen de clasa a 8a...
Acum aici sunt clasa a 9a iar eu vreau sa plec in România ..credeți ca o sa intru tot in clasa a 9a in România? Sau intru in a 8a dacă nu am dat examen?
(Așa am auzit ca intru in clasa a 8a )

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Va trebui sa-ti echivalezi studiile din Germania, depunand un dosar la Inspectoratul Scolar din judetul tau.
Detalii vezi aici:
https://www.cnred.edu.ro/......asele-1-12

2 răspunsuri:
| antimulte a răspuns:

Daca ti se echivaleaza perioada de studiu, atunci nu, vei continua clasa a 9a. Dar daca nu, va trebui practic sa faci clasa a 8a si sa sustii examenul. Vezi la scoala unde ai fost initial in Romania, sau la inspectoratul de care apartii, dar in principiu cam asta e legislatia.