| AnaAna8 a întrebat:

Bună, sunt puțin dezorientata în legătură cu BACul. Sunt în clasa a XI-a profil filologie și nu știu ce sa aleg la bac la materia obligatorie. Singura opțiune ar fi geografia pentru ca la aia mă descurc dar și acolo e destul de învățat pentru ca sunt atâtea țări și capitale. Materia pentru care optează toată lumea este logica pentru ca nu este mult de învățat dar noi în a 9 a nu am făcut calumea logica și nu știu de unde sa mă apuc sa o învăț. La psihologie și filozofie am auzit ca e destul de greu, iar la socilogie nu știu cât de greu e, la economie nici nu mă bag. Deci ar rămâne geografia, logica și poate și sociologia. Însă, nu știu ce sa fac și ce sa aleg dacă aleg logica, cum as putea sa o învăț, de unde? Va rog sa mă ajutați cu niște sfaturi. Mulțumesc!

6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"Singura opțiune ar fi geografia pentru ca..."

go for it!

| FoxyM a răspuns:

Salutare! Și eu am fost la filologie și am ales geografia.Nu îți fie teamă că nu o să înveți toate informațiile, eu am luat 9, 76 la geografie și am făcut acele modele de examen dintr-o carte și așa am promovat examenul. Dacă mai ai colegi ce dau la geografie, fă cu aceștia variante de examen și îți garantez că vei ști totul chiar și pe dinafară.

| Anna0111 a răspuns:

Deci ne aflam exact in aceeași situatie doar ca eu cred ca ma voi axa pe geografie și este destul de simplu sa te decizi. Prima data gândește-te ca nu ai făcut logică in a 9-a sau n-ai făcut cum trebuie(am patit), daca vrei sa dai trebuie sa ai aspirație spre materia asta, măcar putin, și sincer mulți zic ca e putin pentru ca sunt formule pe care le înveți și cică a-i lua bacul cu brio. O prietena a făcut pregătire cu 3 luni înainte de bac și a luat 8 neștiind o boaba. Sunt doar vreo 10-15 foi de învățat. E naspa ca dacă nu continui și la facultate cu materia asta ai învățat-o degeaba, doar de dragul de a trece bacul, mie îmi place dacă tot învăț ceva sa rămân cu acel lucru. in schimb la geografie nu poti zice ca ai învățat degeaba pentru ca nu e chiar rau sa stii toată harta României și Europei. cultura generala.
Totusi e mai mult de învățat, nu poti zice ca trebuie sa tocesti pentru ca aici folosești mai mult memoria vizuala pentru harta. Noi am început pregătirea de pe semestrul asta la geogra și avem prof destul de bun, de aia voi da la materia asta. Gândește-te ca dacă stii harta României si Europei doar țările și orașele iei 6 instant, bineînțeles ca nu le înveți doar pe astea. Dacă le inveti și relieful adica (munții, podișurile, dealurile, câmpiile, vulcanii) ai peste 6 asigurat iar dacă înveți caracteristicile la toate formele de relief + formulele (sunt câteva calcule de clasa a5a) ai 10 garantat.

| AnaAna8 explică (pentru Anna0111):

Asta zic, pe lângă tari și capitale trebuie sa știi la fiecare caracteristici și vine mai mult decât acele 10 -15 pagini la logica. Eu întrebasem o profesoara cum e cu BAC ul la logica, daca eu nu am mai făcut pana acum iar ea mi-a zis ca dacă mă apuc sa învăț logica, în câteva zile o cunosc pe toată. Dar încă nu știu

| Anna0111 a răspuns (pentru AnaAna8):

Mda, bacul la logica e alternativa pentru cei care vor sa ofere mai mult timp de învățat pentru celelalte probe dar dacă era greu la geogra n-ar fi fost una din variantele pe care le aleg majoritatea pentru proba de bac. Tu stiiwinking

| Andr33ya a răspuns:

Iți recomand logica. Poti face 6 ore de meditații. În 6 ore vei avea toată materia. Apoi va trebui doar să faci cat mai mult exercitii. E usoară si poți lua 9 fără prea mult stres.