| Ingerfararipi333 a întrebat:

Sunt sanse sa am macar media 7-8 (ma refer la bac, nu doar in general) la matematica cu ajutorul meditatiilor? Sunt la un nivel extrem de prost (media 4-5) si nu pot continua asa pentru ca nu ajung nicaieri si imi este teama. Sunt constienta ca este foarte mult de lucru si necesita un efort foarte mare, dar se poate ajunge unde imi doresc? Ce sfaturi imi dati? mersi. Apropo sunt clasa a 11a.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ma indoiesc ca poti ajunge la 7-8 in situatia in care tu confirmi ca esti de 4-5, dar sunt convinsa ca, cu meditatii ai putea lua macar un 5 sau chiar 6, daca pui mana serios pe carte acum.
Iar daca iti sacrifici vacanta de vara, lucrand zilnic zeci de exercitii si probleme, da poti ajunge sa iei 7 sau 8, la BAC.

| Crackman a răspuns:

Sincer eu unul nu am făcut.
Eram de 6... Părerea mea este sa te axezi mult pe aritmetica ca aia este de baza.
O sa iei testele de bac din 2010 pana în 2020.
Chestia este sa ai un prieten măcar sa îți arate formulele și ce mai trebuie, restul se repeta. Și o sa treci cu brio.
Doar sa vrei, ca restul vine de la sine.

| Andrei200202 a răspuns:

Normal ca e posibil, daca vrei asta. Esti a 11-a, nu e prea târziu, ti ai dat seama cam la limita ca trebuie sa te apuci de invatat. Si eu sunt clasa a 11-a profil m2 tehnologic si am pana anul asta aveam media la 5 matematica. Nu imi place nici mie, dar de anul asta m-am decis ca e timpul sa incep sa invat pentru bac, asa ca am fost atent la lecțiile predate, acasa ma uitam la ce facem in clasa si făceam din nou exercițiile, de la 5 am ajuns la media 8 pe primul semestru si un 8 acum ca nota.
Deci, fii atentă la ore, lucrează acasa cat mai mult si iti propun sa te uiti si pe Youtube la altii cum fac exerciții, mie imi este foarte de folos.
Cred ca ai facut si tu matrici, determinanți si altele, la astea ma pricep destul de bine si daca vrei te ajut si pe tine.
Lasa mi mesaj privat cu numărul tau de whatsapp sa te ajut si sa iti trimit 100 variante de bac, pe care poti sa le scoti dupa la o librărie ceva, cum am facut si eu si sa incepi sa lucrezi.

| iamprettybored a răspuns:

100% șanse, dar două ore pe săptămână nu este de ajuns! Trebuie să lucrezi constant. Învață teoria, apucă-te de făcut variante câte poți. Recomand culegerea de la Clubul Matematicienilor, are și teoria în ea. Și mai ales să fii atent/a în clasă. Multă baftă!