| goodmatz a întrebat:

Buna T.P.U.Eu nu inteleg scaderea si adunarea; inmultirea si impartirea nr rationale pozitive In manualul de matematica este mai complicat.Cine ma ajuta ii dau cu multa placere funta

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pff..nu cred ca iti pot explica in scris ..de ce nu incerci sa ii intrbi pe ai tai

| Iubitulmeuhusky a răspuns:

Matematica e complicata. Paii, tu vorbesti de fractii nu? E simplu. La adunare trebuie sa aduci fractiile la numitor si la scadere la fel, astfel incat sa scazi sau sa aduni doar numaratorii, iar numitorul ramane acelasi. ex: 2/3 + 8/7= 2/3(7 + 8/7(3 = 6/21 + 24/21= 30/21.
Cat la inmultire, fractiile se inmultesc pur si simplu numitori cu numitori si numaratori cu numaratori, dar pot simplifica pe diagonala cu un divizor comun. Si impartirea, prima fractie se lasa asa si se inmulteste cu inversul celei de-a doua fractii. ex: 7/8 : 14/4 = 7/8 x 4/14 (SE Simplifica 7 cu 14 si 8 cu 4)= 1/4= 0,25. [ps: /- linia de fractie; x-inmultire]