| Inejbrekker a întrebat:

Bună! Știu că va suna ridicol că pun o astfel de întrebare, dar o voi face oricum. Știți dacă la facultate, media finală la o materie se rotunjește? Din câte am înțeles eu, da. Am însă un profesor care parcă are o plăcere în a-i tortura pe cei ca mine cu regulile lui: fără măriri, fără restanțe. Am la el la seminar 5, la partial 5 si examemul din sesiune 4. Media e 50% din seminar, 25 din parțial si 25 din examenul din sesiune. Deci întrebarea mea e: fără excepție, toate mediile se rotunjesc sau profesorul poate decide să nu o facă la materia sa?

5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Proful decide.

| AndreaDanci a răspuns:

Poate decide ce vrea, la mine era un prof la care 4, 25 insemna nota de trecere pentru ca era atat de greu examenul incat pentru acele 25 de sutimi munceai 5 pagini.

| Inejbrekker explică:

I-am dat mesaj dimineață și i-am zis să-mi arate unde am greșit și a trebuit să ascult vreo 10 minute cum îmi insulta eseul într-un limbaj academic. Apoi a zis: hmm, cred că totuși e de 5 lucrarea? Nu mă înțelegi greșit, sunt recunoscătoare că am trecut dar gândiți-vă că dacă mai sunt d-ăștia ca mine care au picat și apoi el zice că meritam alta notă după ce mai trece cu ochii prin lucrare o dată. Dacă unii de nervi nici n-au vrut să mai dea cu ochii de el să întrebe ce au greșit trebuie să repete materia. După cum am zis, el nu acceptă nici restanțe și nici măriri.

| RaulȘerban a răspuns:

E la alegerea profesorului. Eu am avut anul trecut la o materie 7.86 și mi-a trecut 7. Frustrant nu?