| Maciuca_Marina_Adriana_Beatrice_1987 a întrebat:

Buna,tocmai am intrat la Facultatea de Litere din Bucuresti si mi-as dori sa stiu ce materii se fac in primul an, pentru ca am f mult timp liber si as vrea sa incep sa citesc de pe acum, sa nu ma aglomerez in perioada examenelor!

Răspuns Câştigător
| EvangelineLovin a răspuns:

Da lingvistica e cam aiurea, trebuie sa retii cateva definitii de exemplu de la morfem si restul, nu mai stiu exact ce mai era. O sa faci si cultura si civilizatie pentru limba straina pe care ai ales-o, gramatica, traduceri, si despre limba in general, cursul se numeste limba engleza contemporana, sau franceza sau ce ai ales tu. Iar la romana o sa fie cam aceleasi cursuri: gramatica, lb romana contemporana, putina istorie a limbii, romana populara. s-ar putea sa fie si latina.

11 răspunsuri:
| EvangelineLovin a răspuns:

Depinde si de sectie. in general se face gramatica, cultura si civilizatie.

| Maciuca_Marina_Adriana_Beatrice_1987 explică (pentru EvangelineLovin):

Limba si literatura romana-limba si literatura straina. Am inteles ca lingvistica e o materie f grea, am gasit un curs de lingvistica pe net dar nu prea imi dau seama ce ar trebui invatat de acolo mai exact.

| Maciuca_Marina_Adriana_Beatrice_1987 explică (pentru EvangelineLovin):

Sa inteleg ca principala problema la lingvistica este retinerea definitiilor? Am inteles ca lingvistica este un fel de matematica literara, sau cel putin asa este considerata de unii studenti. Si as mai avea o intrebare: cum se procedeaza cu notele? Se iau note doar la examene? Se mai dau lucrari, se mai raspunde la ore, sau nu mai e ca in liceu?

| EvangelineLovin a răspuns (pentru Maciuca_Marina_Adriana_Beatrice_1987):

Sa stii ca prima impresie conteaza foarte mult. Eu de exemplu in primii doi ani eram mai interesata ca sa spun asa ca sa intru pe un loc subventionat si sa il pastrez pana in anul trei. M-am dus la toate orele, invatam pentru examene nu faceam galagie la cursuri, iar in ultimul an de abia daca ma duceam o data pe saptamana si tot imi dadeau note mari ca stiau ca sunt fata desteapta si cuminte. Si mai sunt unii care zic ca nu tin cont de prezenta dar o sa tina pentru ca automat te tine minte daca te vede mereu, te tin minte daca vorbesti in timpul cursului, tin cont de orice. Si daca raspunzi la ore o sa tina cont si de asta, unii chiar noteaza in agenda pun un plus sau ceva, iar la examen chiar daca ai gresit mai mult zice ca ai avut activitate la curs si iti pune acolo un punct in plus. Note se dau la examene si la partial care e o lucrare la mijlocul semestrului dar depinde de profesor daca vrea sa dea partial sau nu. Si acum le zice cursuri/seminar ce faci la facultate, un curs are 2 ore.

| Maciuca_Marina_Adriana_Beatrice_1987 explică (pentru EvangelineLovin):

Pai eu am intrat la buget, sper sa nu fie f greu si sa-mi pot pastra locul pana la sfarsit. Multumesc pentru raspusuri, ma omora curiozitatea asta! happy

| EvangelineLovin a răspuns (pentru Maciuca_Marina_Adriana_Beatrice_1987):

Da lingvistica e cam aiurea, trebuie sa retii cateva definitii de exemplu de la morfem si restul, nu mai stiu exact ce mai era. O sa faci si cultura si civilizatie pentru limba straina pe care ai ales-o, gramatica, traduceri, si despre limba in general, cursul se numeste limba engleza contemporana, sau franceza sau ce ai ales tu. Iar la romana o sa fie cam aceleasi cursuri: gramatica, lb romana contemporana, putina istorie a limbii, romana populara. s-ar putea sa fie si latina.

| MyaxD a răspuns:

Hey...si eu am intrat la Litere, tot anul asta.La ce specializare esti?

| Maciuca_Marina_Adriana_Beatrice_1987 explică (pentru MyaxD):

Limba si literatura romana + Limba si literatura straina, dar de-abia saptamana viitoare aflu la ce limba straina voi intra pentru ca am ales 3 optiuni. Tu?

| MyaxD a răspuns (pentru Maciuca_Marina_Adriana_Beatrice_1987):

Stiinte ale informarii si documentarii :d

| Maciuca_Marina_Adriana_Beatrice_1987 explică (pentru MyaxD):

happy Buget sau taxa?

| MyaxD a răspuns (pentru Maciuca_Marina_Adriana_Beatrice_1987):

Buget.big grin tu?

| Maciuca_Marina_Adriana_Beatrice_1987 explică (pentru MyaxD):

La fel. Suntem scapate de o grija. happy