| MenOfMayem a întrebat:

tocmai ce am luat BAC-ul si urmeaza sa merg la o facultate doar ca sunt foarte indecis intre 2 facultati diferite, primul profil fiind Informatica Economica (Facultatea Economica de Administrare a Afacerilor) sau profilul Limbi moderne aplicate (Facultatea de Litere...), problema e ca eu sunt pasionat de IT doar ca nu ma descurc deloc la economie, cum se invata mai exact pe acest profil? trebuie sa cunosti economia?
Iar la cel de-al doilea profil tot o pasiune de a mea 'limbile straine' eu vreau sa optez pentru Limba Engleza si Germana, doar ca la germana sunt foarte incepator, la fel si aici cum se invata?
Ce ati alege in locul meu pentru viitor?
PS.: Nu vreau raspunsuri cu 'daca esti pasionat de IT du-te la Automatica si Calculatoare sau restul' nu sunt un 'expert' al matematicii si urasc si nu cunosc fizica si/sau chimia.

3 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Limbile străine sunt căutate și plătite bine ( nu ma refer la engleză și franceza ca pe alea le știe toată lumea) dar nu ai nevoie de facultate sa le înveți, le poți învață si singur. Deci după părerea mea facultatea de litere e doar o pierdere de timp. Du-te pe economie sau inginerie, facultăți in care chiar faci ceva ca o sa te ajute mai mult in viața.

| curioasa210 a răspuns:

Aplica la amandoua si daca intri la amandoua iti alegi ce vrei, daca intri doar la una inseamna ca acolo iti este locul, iar daca nu intri la nici una, aplici la alta facultate.

| BlankWhite a răspuns:

Cel mai bine e sa dai admitere sau sa depui dosar la ambele si unde o sa intrii inseamna ca acolo iti este locul.Si eu dau admitere la politehnica desi nu sunt extraordinara la mate si nu ma descurc asa de bine la fizica si nu imi place nici chimia.Trebuie sa incerci! INCERCAREA MOARTE N-ARE! stii...ca sa nu regreti dupa ca poate aveai sanse la politehnica! Succes!