| stelutzagry a întrebat:

Bună toți pentru unul. Îmi este rușine cu ce întrebare vin, dar sper ca nu o sa fiu judecata prea mult. De foarte mulți ani ma chinui sa inteleg sumele mari de bani, de când cu schimbatul leilor vechi mintea mea nu mai poate sa înțeleagă sumele mai mari de sute de milioane (în lei vechi) mereu când calculez 100 de lei ma gândesc fără sa vreau la un milion. Ce sfat îmi dați? Nu prea ma pricep la matematica, dar vreau sa învăț. Va rog sa nu ma luați în batjocură. M-am gândit sa merg la meditații, dar momentan cu serviciul nu am timp și bani... și îmi este și rușine sa spun problema mea. Va mulțumesc.

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu te mai stresa ca banii vechi, fiindca au iesit deja din functiune si nu se mai folosesc nicaieri.
Cum pretul este afisat corect in moneda actuala, tu terbuei doar sa numeri banii din mana, platind conform pretului afisat.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Eu cred ca le-am invatat vizual.
1000 lei - 10 milioane
10 000 lei - 100 milioane
Cele sub 1000 de lei sunt mai simple, mai ales ca in prezent nu prea faci nimic cu 100 de lei... E maruntis.
Daca am 50 de lei, nu mai fac legatura cu 500.000 ROL, ca pe vremea cand se folosea ROL, 500.000 era o suma cu care faceai chestii... Acum ii lasi la primul magazin.

| Lioana a răspuns:

Tot ce trebuie sa te gandesti e ca trebuie sa tai 4 zerouri de la leii vechi pentru a-i transforma in lei noi si viceversa: sa adaugi 4 zerouri la leii noi pentru a le gasi corespondentul in lei vechi.

| Emma30555 a răspuns:

Scrie pe ei, (pe bani) exact valoarea, când ii numeri e simplu. 100 000 lei sunt 1 miliard, 10 000 lei sunt 100 mil vechi, 1000 sunt 10 mil vechi.

| Feitan a răspuns:

Problema ta sincer nici nu exista, de ce ai nevoie sa faci conversia asta dintre lei noi si lei vechi? E utila doar cand vorbesti cu oamenii in varsta.

| Gabryel85 a răspuns:

Stai liniștită, în mod surprinzător multă lume calculează în "milioane", chiar și cei tineri, care nu le-au prins. tongue