| Andrusk2 a întrebat:

Am 14 ani și o sa susțin Evaluarea Natioanala 2019.
Și îmi este foarte frica, și am momente când gandesc negativ și ma întreb in minte, dacă nu reușesc și îmi dezamăgesc părinții sau îmi distrug viitorul dacă nu intru la un liceu bun.
Cum sa fac sa prind încredere in mine și sa nu mai gandesc negativ?

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca pui mana si inveti serios la mate si romana, nu ai de ce sa-ti fie frica. In plsu, nu ai nici cum sa-ti distrugi viitorul sau dezamagesti aprintii.
Deci, singura ta sansa sa dovedesti contrariul este sa pui amna serios pe carte, invatand extra acte 2 ore pe zi, iar in weekend cate 8-10 ore.
Invatand atata, vei vedea ca nu mai exista nici o frica, pentru ca vei fii constienta de faptul ca stii tot si nu ai ce pierde.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am avut emotii, si surpriza, am luat cu nota de trecere. M-am dus acolo cu o sticla de sprite, tin minte si acum dupa atatia ani, si habar n-aveam ce-i cu mine. Ma rog, n-am facut performanta, dar un 7 si ceva sau 8 cred tot am luat.
La mate am copiat de am rupt laughing)) la celelalte am luat pe barba mea.

| Rd79 a răspuns:

Viitorul tau nu are nicio legatura cu ce faci la evaluarea nationala. Deci de ce te stresezi?

La liceu oricum nu o sa inveti nimic ce nu ai putea invata de una singura. Si mai exista si meditatii si faze de genul.

| RusCristian a răspuns:

Am să-ți dau niște sfaturi foarte rapide și cât de credibile! Fii tu însăți, elimină acea frică sau stare proastă prin a crede că suntem oameni și toți avem o limită. Dă-ți silința și perseverează pe ceea ce ai de învățat. Încetează în a gândi negativ pentru suntem oameni și nu suntem perfecți. Desigur, ești în acea perioadă în care acest examen de evaluare îți va decide viitorul în viață, și una dintre greșelile multora care îl pică este cea de a începe în a-și pierde controlul emoțional și a începe în a gândi negativ. Nu este cazul să te panichezi doar din pricina părinților. Dacă vei pica acest examen doar tu vei avea de pierdut, nu și ei. Acest examen este un punct decizional în viața ta, nu în viața lor. Nu are rost să te gândești la eventuale consecințe pentru că doar te vor încurca și te vor face să îți pierzi concentrarea. Gândește-te că nu este altceva decât un simplu examen, puțin mai complicat comparativ cu examenele materiilor dar nu este o mare diferență între ele. Și la încheiere doresc să-ți aduc aminte de un lucru total real, care și tu îl știi: Dacă până acum ai trecut toate examenele cu note mari, așa se va întâmpla și cu cel de Evaluare Națională! Răbdarea, dedicarea, perseverența, voința și increderea în sine vor rezolva această problemă. Ai fost bună la învățătură până acum, asa vei fii și după! Dacă vrei, se poate! Eu unul am încredere în tine și știu ca poți!
P.S: O spun asta din proprie experiență, nu doar pentru a te încuraja! Și eu am cândva ca și tine!
Baftă!

| RusCristian a răspuns:

Am să-ți dau niște sfaturi foarte rapide și cât de credibile! Fii tu însăți, elimină acea frică sau stare proastă prin a crede că suntem oameni și toți avem o limită. Dă-ți silința și perseverează pe ceea ce ai de învățat. Încetează în a gândi negativ pentru suntem oameni și nu suntem perfecți. Desigur, ești în acea perioadă în care acest examen de evaluare îți va decide viitorul în viață, și una dintre greșelile multora care îl pică este cea de a începe în a-și pierde controlul emoțional și a începe în a gândi negativ. Nu este cazul să te panichezi doar din pricina părinților. Dacă vei pica acest examen doar tu vei avea de pierdut, nu și ei. Acest examen este un punct decizional în viața ta, nu în viața lor. Nu are rost să te gândești la eventuale consecințe pentru că doar te vor încurca și te vor face să îți pierzi concentrarea. Gândește-te că nu este altceva decât un simplu examen, puțin mai complicat comparativ cu examenele materiilor dar nu este o mare diferență între ele. Și la încheiere doresc să-ți aduc aminte de un lucru total real, care și tu îl știi: Dacă până acum ai trecut toate examenele cu note mari, așa se va întâmpla și cu cel de Evaluare Națională! Răbdarea, dedicarea, perseverența, voința și increderea în sine vor rezolva această problemă. Ai fost bună la învățătură până acum, asa vei fii și după! Dacă vrei, se poate! Eu unul am încredere în tine și știu ca poți!
P.S: O spun asta din proprie experiență, nu doar pentru a te încuraja! Și eu am cândva ca tine!
Baftă!

| Alex_Glosic_1995 a răspuns:

Buna, eu aunt clasa a XII-a si crede-ma ca evaluarea nationala nu e nimic greu, intr-adevar e un pas important in viata, dar nu este nimic foarte greu. Daca inveti macar o ora pe zi va fi totul in regula si vei ajunge la un liceu bun si daca nu iti convine unde vei ajunge vei putea cu un mic efort sa te transferi dupa primul semestru la liceul la care vrei tu. Hakuna matata