Întrebare recomandată | Nimeni91 a întrebat:

Am auzit ca nu se mai dau teze si ca mediile se incheie cu notele de pana acum, si ca trebuie sa avem doua note pentru acest lucru, nemaifiind obligatoriu un numar de note proportional cu numarul de ore dintr-o anumita materie din orar intr-o saptamana.
Ceea ce vreau sa va intreb este urmatorul lucru: voi aveti materii la care nu aveti nicio nota pe semestrul al doilea? Daca da, pe ce credeti ca ne vor pune note? Eu nu am nicio nota la foarte multe materii si nu din motiv ca nu am invatat, ci pentru ca profesorii amanau evaluarile, spunand ca au timp si pentru asta. Credeti ca exista posibilitatea de a-mi ramane situatia neincheiata la acele materii sau ca profesorii ar pune de la ei notele necesare? Mentionez ca nu am nicio absenta si ca media mea generala de pe semestrul trecut este 10. Ma tem de acest lucru deoarece online fac, insa nu dispun de cea mai buna tehnologie si imi este extrem de greu cu mediul virtual, intrucat nu este pentru mine acest lucru. Voi cum credeti ca se vor desfasura lucrurile? Daca si voi sunteti in situatii similare, astept raspunsurile voastre.

Răspuns Apreciat de Editori
| Katie1356 a răspuns:

Din cate am inteles, se vor comunica cat de curand metode de evaluare pentru elevii care nu au numarul minim de note cerut acum pentru incheierea mediilor - alternative ale evaluarilor scrise dinainte. Nu trebuie sa te ingrjorezi, situatia nu ramane neincheiata deoarece sunt multi in aceeasi ipostaza ca si tine. Se asteapta doar anuntul oficial de la Minister.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ai auzit prost, fiindca nu se pot inchide mediile fara teze si fara ca cei corijenti sa-si dea corijenta.
Odata ce se redeschid scolile, veti da numai examene, ca nu vor avea timp sa va asculte pe fiecare in parte si se astepta sa stiti toata materia, fiindca acum aveti foarte mult timp la dispozitie, sa invatati.

| Nimeni91 explică (pentru Violleta2022):

De gapt nu, nu am inteles nimic eronat, intrucat acesta este un ordin de ministru, facut public ieri. Nu se mai sustin teze, nu ne intoarcem la scoala pana in septembrie, materia se recupereaza online sau in toaman, iar mediile se incheie cu doua note. Acest mesaj mi- a fost transmis si de diriginta. Nedumerirea mea era legata de incheierea mediilor, iar eu, ca sa nu ma mai stresez, am pus aceasta intrebare.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Nimeni91):

Corect, doar acolo unde este posibil si nu sunt corijente!

| Zorn a răspuns:

Nu o sa te lase nimeni cu situatia neincheiata. Eventual o sa iti dea ceva teste pe Google Forms sau fise pe care sa le rezolvi si sa trimiti rezolvarile, in cel mai rau caz te asculta pe video call. Tinand cont ca ai avut media 10 pe primul semestru inseamna ca esti activa, poate iti vor da ceva note pe activitate.

Răspuns utilizator avertizat