| Matei_Ionut_Marian_1991 a întrebat:

Bună TPU, am bacul anul asta și mi-ar prinde bine să trag din experiențele celor care au trecut prin asta. Îl dau la romana, mate și bio. Intrebarea mea e voi ce program de învățat aveați, în special cei care dau la materiile specificate de mine?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| zurick a răspuns:

Am dat bacul fix la aceste materii. ( mate-info )
La mate am luat fiecare capitol în parte și făcut exerciții de acolo. ( eu învăț prin exerciții inclusiv formulele, nu pierd timpul să încerc să le învăț înainte) Între timp, lucram și pe materia de clasa a 12-a ( nici nu aveam cum să nu ) Apoi, am luat subiectele din anii trecuți și le-am lucrat: am ajuns până prin 2012
( 4 subiecte pe an sunt: sesiunea specială, modelul dat pe edu, sesiunea din vară și cea din toamnă). Le-am pus pe toate inclusiv cu subiectul xeroxat într-un portofoliu.
Nu le lăsam pur și simplu acolo. Îmi notam pe subiect ce am greșit sau unde nu am știut și le făceam la o perioadă de timp.
Am mai făcut și niște teste dintr-o carte de teste.
Ah și am avut un portofoliu cu toate formulele pe care îl aveam din anii trecuți, eu doar l-am completat cu materia din clasa a 12 a.
Încă îl am laughing
Sincer, la mate învățam cel mai mult pentru că la bio stăteam super bine cu materia și mă enerva româna așa că dacă era să lucrez alegeam mate.
Prin ultimele luni îmi făcusem un program de tipul 2h pe zi cel puțin pentru fiecare materie, dar nu m-am ținut mereu de el, cel puțin la bio nu că nu aveam ce face atâta timp.
La biologie am dat bacul din anatomie și ecologie. Am luat o carte de teste ( apropo există cam o singură variantă și are și niște greșeli în ea, nu multe da' are. Am avut un profesor care mi-a explicat cum să învăț, mi-a dat multe desene ce explicau materia mai bine decat cuvintele.
PS Fără desene la bac pentru că se consideră semn, le poți face pe ciornă și așa la bio ai tot timpul din lume.
Învățam o lecție, făceam exerciții doar cu ea, învățam alta, făceam exerciții cu amândouă și tot așa.
La română, am învățat cum să fac subiectul 2 ( există un anumit șablon pentru fiecare subiect, știam de ce ar trebui să mă leg la fiecare și că trebuie să exemplific )
La textul de opinie, la fel, ai un anumit șablon și anumite structuri pe care să le folosești. ( NU mă refer doar la în primul rând etc )
Iar la 3...
Eu nu am învățat niciun comentariu motamo cum unii dintre colegii mei practicau. Îi respect pentru că puteau așa ceva, dar eu nu. Așa că am învățat structura pentru orice eseu, ordinea în care trebuie să vorbesc despre orice, apoi am luat fiecare operă în parte. Nici măcar nu aveam un eseu per operă, aveam mai multe și le combinam eu cumva laughing În schimb, am învățat toate citatele de care aveam nevoie ( din operă sau părerea unor critici, mi se păreau ilare mai ales cele din Ion, ce păcat că nu mi-a picat sad )
Poeziile scurte le-am învățat integral, în rest anumite versuri cheie.
În rest, multe teste.
La bio trebuia să mi se pună 9.8, mi-a pus 9.35, iar după contestație 9.65, la mate am fost eu proastă și am citit de 3 ori aiurea același enunț și am luat 9.15, iar la română 8.9 după contestație de la 8.2 sau ceva pe acolo laughing
Mult succes ^^ Bacul nu e chiar monstrul care pare acum.

3 răspunsuri:
| zurick a răspuns:

La biologie nu am tocit deloc ( nu că m-aș fi omorât cu tocitul la română ), aveam un caiet de 70 de pagini cred ( în care multe erau desene laughing ), iar la ecologie aveam doar o pagină ( deși în cartea de teste sunt vreo 10 cred
)
Și caietul ăla încă îl am laughing Mulți nu s-au omorât cu ecologia pentru că " nu pică " si fix asta a picat la subiectul 3.
În rest, profitam aproape mereu la liceu de orele libere ca să mai fac un subiect sau ceva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

N-am avut un program anume, in ultima luna am repetat 1 ora pe zi.L-am luat cu 8.38 invatand foarte putin.

| Cksihja a răspuns:

Caută pe internet teste de bac din anii anteriori rezolvă-le apoi uită-te pe barem să vezi ce notă ai luat și învață ce nu știi.