| cezzxd a întrebat:

Buna TPU! Am facut la scoala Maitreyi de Mircea Eliade, si trebuie (fara ajutorul profesoarei) sa facem o sceneta, sau o reprezentare de orice fel, despre India, si sa aiba o oarecare legatura cu romanul. Suntem cam in pana de idei, deci... daca aveti imaginatie, va rog, ajutati-ne cu o idee...doua. Multumesc.

Răspuns Câştigător
| IoanaLoredana a răspuns:

Se ia o fata personaj principal(Maitreyi este o tânără bengaleză de 16 ani)
Un baiat isi asuma rolul de tata dur respectiv tatal Maitreyiei(Narendra Sen un inginer din Calcutta)
Maitreyi este un simbol al iubirii adevărate, pure, totale.
Guru Maitreyiei(Tagore) careia i se dedica sufleteste.
Allan, un inginer englez de 24 de ani.
Pe el Maitreyi nu-l atrage inițial, găsind-o urata.
De la ideiile astea trebuie pornit si de aici eu zic ca e destul de simplu sa va impartiti dialogurile.
Bafta

1 răspuns:
| Dry a răspuns:

Daca e despre India atunci puteti reprezenta un dans indian, cu muzica indiana...in legatura cu romanul nu prea am idei, dar decat sceneta mai bine dans. India este reprezentata prin muzica si dans. happy