| Sociopatul a întrebat:

BUNA TPU, am facut un test si mi-a iesit la inteligenta fluia-rationament abstract peste medie... cine imi poate explica? Va multumesc

13 răspunsuri:
| William a răspuns:

Esti un geniu.

| Sociopatul explică (pentru William):

Inteleg ironia, dar in situatia asta nu ironia ma intereseaza big grin! mersi

| T0T a răspuns:

Crezând un astfel de test demonstrează că e greșit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe unde ți-a ieșit? Of... La mulți le iese și nu se mai întoarce înapoi.

| DavidoffUser a răspuns:

E gresit inseamna...

| Sociopatul explică (pentru DavidoffUser):

De ce e gresit? cand afirmi ceva nu e nevoie si de un argumet?

| DavidoffUser a răspuns (pentru Sociopatul):

Daca trebuie sa-ti explice TPU, testul nu e precis.
Vezi? Iar nu te-ai prins.
Rationamentul abstract tine de logica si de cum privesti lucrurile, trebuie sa fii obiectiv, ai si teste lingvistice, ti se dau niste propozitii intr-o limba aleatorie si mai jos traduse si tu trebuie sa-ti dai seama ce inseamna fiecare cuvant in parte.Nu-i asa usor. De aia pica multi psihologicul de la politie.

| Sociopatul explică (pentru DavidoffUser):

Ok, sunt de parere cu tine cand zici ca nu e precis, dar tot ma invart in zona.

| DavidoffUser a răspuns (pentru Sociopatul):

Da, dar nu inseamna nimic.Inteligenta depinde de o multime de variabile, lasandu-i la o parte pe cei inzestrati de mici.Depinde de comportamentul in familie, de mediul in care traiesti cand esti mic, de anturajul de la scoala generala si in liceu, de orasul in care traiesti, de tara. Toate ne modeleaza de cand ne nastem pana murim.De aia vezi cate un burtos in S class care scuipa seminte si injura la semafor, asa a crescut el, nu-l mai poti schimba.De ex: unul care se naste intr-o familie de oameni intelectuali si intr-un oras civilizat, Copenhaga sa zicem,ajunge un om mare fara indoiala din cauza indrumarii pe care o primeste zilnic,locuieste in civilizatie,fata de unul care traieste intr-un oras mic din Romania si vede tot felul de prostii si coruptie si scuipat de seminte.
Inteligenta inseamna adaptarea/evoluarea organismului la/in diferite lucruri/stagii in viata de zi cu zi, noi in Romania am ajuns sa fim manelisti, asa am evoluat, toti suntem chiar daca nu vrem, suntem inconjurati de imbecili si de muzica asta care-i tot mai televizata si care nu face bine nimanui, iar ala din Elvetia a devenit bancher, ala din Italia a devenit arhitect etc.

| Sociopatul explică (pentru DavidoffUser):

Stiu ce spui, te inteleg pentru ca si eu simt la fel. Vezi tu, eu cred ca faptul ca noi suntem cu un picior in groapa ar trebui sa ne motiveze si sa fim si mai buni. Fiecare dezvoltam un caracter de adaptare sau aparare fata de normele impuse de societatea asta. Si in functie de ceea ce alegem noi sa facem, asa ne vom si dezvolta ca persoane. Ma pot considera dovada vie a ceea ce spun. Nu m-am nascut intr-un mediu bun de viata, dar mi-am depasit cu mult conditia. Ce spui de asta?

| DavidoffUser a răspuns (pentru Sociopatul):

Ce pot sa zic decat ca esti pe drumul cel bun si nu numai tu, toti care incercam sa devenim putin mai inteligenti si sa dobandim niste informatii mai bune sau sa ne modelam de unii singuri prin orice, un articol, o curiozitate, un search pe google despre ceva interesant, o carte etc, suntem pe drumul cel bun.
Lumea e mare, e foarte mare si trebuie explorata.Trebuie sa invatam de la omul din Tibet cate ceva, de la cel din Siberia, de la cel din Croatia, China, Australia, SUA, cate putin din fiecare stil de viata si sa intrebam "oare ei ce parere au despre asta? " sau "ce parere ar avea cel din Japonia despre superstitia x din Romania ". Trebuie studiate toate civilizatiile si macar vazute niste documentare istorice despre marile civilizatii atunci si acum si sa vezi cat de inapoiati am devenit dupa 1948 si am evoluat sa ne uram intre noi, sa fim invidiosi si sa n-avem identitate.
Daca toata lumea si-ar vedea de treaba ei si ar face macar jumatate pe cat se fura si politicienii ar avea de castigat.De ce sa furi tot si sa traiesti in mocirla, mai bine furi mai putin, investesti in gradina ta si ai si tu ce manca, unde te duce in vacanta, autostrazi, iesi in afara cu capul sus.
Imparatul Nero a secatuit Roma de bani dupa ce a ars din temelii cand l-au asasinat pe Cezar, pentru ca a vrut s-o faca frumoasa, sa fie centrul civilizatie din nou, sa fie un punct de referinta pentru toata Europa si Asia.Saracul era si bolnav mintal putin,insa lasand la o parte nebunia, oameni ca el au fost de-alungul istoriei si inca sunt, oameni carora le place arta, bunul-simt si civilizatia.
Asta e. Sper ca in 2100, daca o mai fi Pamantul, poate-l distrug astia, Romania sa-si revina din amorteala, sa devina respectata si sa aiba oameni de valoare in politica si-n toata tara, exact cum a fost pe vremea lui Carol I si Ferdinand.

| Sociopatul explică (pentru DavidoffUser):

Sa inteleg ca suntem 2 generatii diferite? Voi apuca 2100 big grin!

| DavidoffUser a răspuns (pentru Sociopatul):

Sunt nascut in 90, nu cred ca suntem atat de diferiti.