| iarbaverde a întrebat:

am intrat la profilul stiinte ale naturii si vreau mai multe detalii despre acest profil. Ce materii se fac? Cate ore pe saptamana? Din ce se dau tezele, dar bacul? E greu?

Răspuns Câştigător
| Chocobunny a răspuns:

La acest profil ai: 4 ore de romana, 4 de mate, 2 chimie, 2 fizica, 2 bio(mentionez ca in functie de optional poti avea 3 ore la o stiinta sau chiar una de mate in plus), 1 religie, 1 geogra, 1 istorie, 2 engleza, 2 franceza, 1 logica, 1 sport, 2 informatica, 2 de TIC. Teze dai la romana, matematica si 2 stiinte la alegere.BAC-ul,la fel, romana, mate si 2 stiinte.Bafta!

| iarbaverde explică (pentru Chocobunny):

Bac-ul nu se da doar din Romana, Mate si la alegere una dintre Bio, Chimie si FIzica? Adica 3 in total? Mersi!

8 răspunsuri:
| ascovit a răspuns:

La acest profil vei face pe saptamana 4 ore de mate, 3 de fizica, 3 de chimie, 2 de biologie, 3 de romana(in clasa 9 faci 4 ore ), faci mai putina istorie(1 ora), geografie(1 ora), engleza si franceza 2 ore, in clasa a 9 a o sa faci logica, o materie usoara si o sa ai o singura ora pe saptamana iar in a 10 a va fi inlocuita cu psihologia si antreprenoriala, la fel de usoare.
Despre teze: se da obligatoriu la romana si matematica si ai de ales 2 dintre urmatoarele obiecte: biologie, fizica si chimie si la cele 2 alese de tine vei da teza.
Bacul este la fel, adica vei da obligatoriu la romana si matematica si de ales 2 materii dintre fizica, biologie si chimie.
Mult succes!

| johnyxus a răspuns:

Pai ai 4 ore de romana, 4 de mate, 3 de bio, 3 de chimie, 2 de fizica, dai bac la romana, mate, biologie.

| Courtney4you a răspuns:

In clasa a IX-a ai urm. materii: romana,mate,bio,chimie,fizica,sport,religie,desen,muzica,info,tic,eng,franceza, geografie, logica.
In clasa a X-a aceeasi materii, in schimb vei avea antreprenoriala, nu logica.
Din clasa a XI-a nu vei mai face desen si muzica si in loc de antreprenoriala vei avea psihologie.
In clasa a XII-a vei face filosofie(in locul psihologiei).
Ai obligatoriu 3 ore de fizica(cel putin asa am avut eu).
Bacalaureatul: romana si mate(M2) obligatoriu si la alegere bio/fizica/chimie.
Mult succes! E un profil frumos si cautat.

| Chocobunny a răspuns:

Asa e BAC-ul doar la o stiinta, mate m2, romana si competente digitale(gen TIC, e foarte usor, nu-si face nimeni probleme de asta) Scuze pentru greseluta de mai sus