| DerpRo69 a întrebat:

am intrat la un liceu tehnic si as vrea sa ma transfer pe filo,as dori sa stiu cum e procedura si când as putea sa ma transfer,prietenul meu cel mai bun a intrat la filo si el voia de fapt la mate-info dar a avut ghinion si el iubeste mult matematica si pana la urma a hotărât sa nu se mai duca la info dar sa facă stiinte ale naturii(el vrea sa facă mate, iar eu vreau filo pentru ca nu se face mate si asa stiu ca o sa reusesc sa iau notă decentă in bac).Ce sanse am având in vedere ca el o sa se transfere si o sa rămână un loc liber + ca am sa învăț sa am o medie mai mare(el a terminat cu 8.20 si totusi la liceul respectiv media de admitere a fost destul de mica gen 7 si ceva)Daca el se transfera si ramane locul liber pot sa aplic eu pentru el indiferent de medie sau trebuie mai mare? Astept informatii cat mai detaliate happy

1 răspuns:
| ananeacsu34 a răspuns:

Pai,daca el se transfera si ramane locul liber, tu te poti transfera, cu conditia sa ai media ultimului admis pe acel profil, si sa promovezi examenele de diferenta. Te poti transfera numai dupa primul semestru, iar examenele de diferenta se dau de obicei in vacanta intersemestriala.Nu stiu exact la ce se da examenele de diferenta, cred ca la romana, istorie, nu stiu sigur.

Sper ca te-am putut ajuta!