| ElenaDiana2000 a întrebat:

Am intrat pe profilul Stiinte Sociale le liceu. Daca raman pe acest profil, pot da mai departe la medicina? happy

Răspuns Câştigător
| Answer17 a răspuns:

Daca prin "mai departe" te referi la facultate, atunci DA! Din cate stiu eu, poti da la medicina chiar si daca ai fost la liceul agricol laughing) atat timp cate vei avea note bune si vei trece admiterea, nu vad care ar fi problema.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu are mare importanta profilul liceului absolvit, importante sunt diploma de bacalaureat si reusita la admitere.
Sigur ca este mai bine sa urmezi un profil de stiinte ale naturii, te-ar ajuta mai mult la examenul de admitere.

| alessia5158 a răspuns:

Cu specializarea stiinte sociale nu vei putea face fata concurentei de la admiterea la medicina pentru ca:
*dintre disciplinele specifice profilului real (stiinte ale naturii si matematica-informatica), incepand cu clasa a 11-a, dispar chimia, biologia, fizica( se pastreaza doar matematica!). Ori la un concurs de admitere la medicina si pe parcursul studiilor universitare, vei avea nevoie de cunostintele dobandite in ciclul superior al liceului( clasele 11 si 12)la biologie, chimie si fizica!
* tematica si bibliografia ceruta la admitere la orice facultate de medicina din Ro. se refera doar la chimie, fizica, biologie --- spre exemplu, consulta tematica si bibliografia de la UMF "Carol Davila"-Bucuresti:http://www.umfcaroldavila.ro/......itere-2015

p.s.Specializarea "stiinte sociale" ofera deschidere spre continuarea studiilor in domenii precum istorie, geografie, stiinte economice, drept, studii europene, studii politice, jurnalism, stiintele comunicarii, psihologie, sociologie, relatii internationale, administratie publica, Academia de Politie, istoria si teoria artei.

| Adry05 a răspuns:

Da, dar va trebui sa te pregatesti in particular din greu la materiile pentru admitere ca aia de la bio-chimie mai au un avantaj cu bacul si materiile. happy

| AnonimaOk a răspuns:

Buna.
Cauta exact facultatea la care vrei sa dai pentru a vedea criteriile de admitere. Vezi daca are importanta la ce dai bacul si la ce se da admitere ca sa te pregatesti din timp. Ideal ar fi fost sa mergi la stiintele naturii unde chiar te ajuta sa te dezvolti in directiile care trebuie. Tu aici ai sa inveti istorie si filosofie ca apoi sa mergi la facultate orientata pe chimie si biologie, pe care la acest profil nici nu le vei mai face in a11a si a12a. Parerea mea este ca ar trebui sa te transferi dupa primul semestru, sa inveti temeinic pentru ca medicina e un domeniu in care iti trebuie efectiv vocatie, placere in ceea ce faci si cunostinte bine insusite.
Mult success mai departe!

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Poţi să te înscrii la ORICE facultate doreşti!
NU contează ce liceu/profil/specializare ai absolvit happy

Totuşi, dacă doreşti să urmezi Facultatea de Medicină, atunci ar fi INDICAT să faci un liceu cu specializarea de "Ştiinţe ale Naturii"!

Toate cele bune!