| Lori005 a întrebat:

Am intrat pe stiinte ale naturii, as vrea si eu sa aflu ce materii se fac si cate ore ai pe saptamana la acea materie, la ce dai teza, la ce dai bac. Orice idee ma va ajuta! Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Alexx234qw a răspuns:

Eu sunt pe stiinte naturii.
1. Teze dai obligatoriu la romana si mate, si iti mai alegi tu doua dintre : chimie, fizica si biologie (in total 4 teze).
2. Bacul dai obligatoriu la romana si mate si iti alegi o materie dinre: chimie, fizica, biologie si informatica (in total 3)
3. Din punct de vedere al orelor: profilul acesta (stiinte ale naturii) pune accent pe matematica (5 ore/ saptamana), fizica (3-4 ore/ saptamana), chimie (2-4 ore/ saptamana) si biologie (2-3 ore pe saptamana) si informatica (2 ore/ saptamana).
Romana vei face (3-4 ore/ saătamana), geografie, istorie, religie, sport, muzica, desen (cate o ora fiecare)
Si cam asta e!

3 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai la ce te ajuta? O sa vezi cand o sa fie :/

La stiinte ale naturii sau cel putin ce am facut eu daca imi aduc aminte, se fac in principal mate/fizica/chimie/biologie.
Chimia fizica si biologia cam 2-3 ore pe saptamana. Matematica parca 4 sau 5. Romana nu e chiar asa importanta. Dupa ce termini acest profil poti sa iti alegi cam orice domeniu vrei de activtate.
A si legate de teze, mate si romana bineinteles si poti alege dintre chimie/bio/fizica parca.

| eckblume a răspuns:

Buna! Articolul arata ca e din 2017. Mai asteapta raspunsuri. Programele scolare se gasesc si pe edu.ro.
http://cdloga.ro/specializarea-stiintele-naturii/

| Horus35 a răspuns:

Bine că acum vrei să aflii. Mișto. Până acum nu te-ai gândit să te interesezi? Ai:
Română 4
Engleză 2
Franceză/ Germană 2
Matematică 4
Fizică 3
Chimie 2
Biologie 2
Istorie 1
Geografie 1
Religie 1
Muzică/desen 1
Sport 1
Și apar noi în program:
TIC 1
Informatică 1
Logică 1
Și un opțional pe care deja îl alege școala.
Doar ultimele două dacă ai mai facut informatică și TIC în generală.

În clasa a IX-a vă alegeți un opțional pentru clasa a X-a, iar în clasa a 10-a 4 opționale pentru clasa a XI-a.
Dai teză obligatoriu la mate și română plus încă două la alegere dintre biologie, fizică și chimie. În total 4 teze.

La bac ai proba la o limba straină și la competențe digitale, limba romana, proba obligatorie profilului (matematica) și la alegere dintre cele specifice (biologie, chimie, fizică).