Întrebare recomandată | marcela290 a întrebat:

Am mare nevoie de ajutorul vostru. Am fost jefuită într-un RATB din București și mi s-au furat urmatoarele: foaia matricolă cu notele de la bac si diploma de bacalaureat. Cum as putea sa fac altele noi? Cat durează? Dau funda

6 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Foarte mult timp. Ați anunțat poliția? E posibil să existe camere de supraveghere video în autobuz. După aceea, trebuie să mergeți la liceul de unde vi s-au eliberat pentru a anunța incidentul. Apoi, ținând cont că sunt acte oficiale, v-a trebui să le declarați nule prin anunț la monitorul oficial. Oricum, aveți mult de umblat, dar trebuie neapărat o reclamație de furt de la poliție. Altfel, bănuiesc, va trebui să plătiți tot ce e necesar pentru eliberarea unor duplicate după actele originale pierdute. Succes!

| daniskx a răspuns (pentru romeo78):

'va trebui să le declaraţi nule prin anunţ la Monitorul Oficial'. Dragul meu domn, acele acte nu pot fi 'folosite' fără persoana în cauză, deci nu se pot face niciun fel de 'mârşăvii'.

| romeo78 a răspuns (pentru daniskx):

Ești un copil dacă gândești așa ceva. Și sunt acte oficiale emise de, dacă nu greșesc, de editura de stat care editează monitorul oficial, au caracter de act unic și sunt niște pași legali de urmat. Dacă ați citi ziarele tipărite, ați vedea că orice act oficial, autorizație, contracte diverse, dacă sunt pierdute sunt declarate nule în monitor.
Sunt acte cu serie, antete și altele.
Eventual caută pe google!

Răspuns utilizator avertizat
| ngllllll a răspuns:

Mergi la liceul care a eliberat-o