| brb a întrebat:

Buna TPU...Am mare nevoie sa invat englezabig grin. Si as vrea sa stiu daca intr'un an as putea invata sa vorbesc fluent? Niste sfaturi si cum as putea invata mai repede vazand ca anul aceasta am si examene si trebuie sa invat si la alte materiibig grin, si va rog nu vreau raspunsuri gen de ce nu ai invatat pana acum? Multumesc.

Răspuns Câştigător
| RazvaNICE_2349 a răspuns:

Poti sa iti faci cont pe www.livemocha.com Eu acolo invat spaniola cu nativi, la nivel conversational. Este foarte interesant. De asemenea, daca ai rabdare, ia-ti engleza fara profesor si armeaza-te cu multa rabdare si perseverenta! Spor la invatat! >:D<

5 răspunsuri:
| Rayyy a răspuns:

Bună,
Oamenii care îţi spun că poţi să ajungi să vorbeşti fluent engleza în câteva luni chiar se înşală. Îţi spun din proprie experienţă că deşi am avut pregătire la engleză de pe la 4-5 ani, de-abia pe la 13 am ajuns să vorbesc fluent. Şi nu, nu am avut o memorie proastă sau ceva.
Oricum, ca să exersezi limba, poţi încerca să te uiţi la filme sau seriale, preferabil fără subtitrare, să citeşti cărţi, sau pur şi simplu să iei un manual sau o culegere de gramatică, să citeşti teoria şi să o aplici prin exerciţii.
Deşi te sfătuiesc să nu te aştepţi la rezultate peste noapte, îţi spun în acelaşi timp că dacă persişti, ai posibilitatea să te perfecţionezi chiar şi într-un an.

| Rayyy a răspuns:

@Wildshower: Ceea ce voiam să sugerez este faptul că nu am învăţat-o greu, ci temeinic. Felicitări pentru fluenţa ta în cinci limbi.

| MihaelaDart a răspuns:

Examene nu ai tot anul, doar in timpul sesiunilor de vara sau iarna, limbii englezai ii poti acorda in fiecare zi cate 1-2 ore si o poti invata destul de repede. Ce te mai ajuta ff mult, daca ai pleca in strainatate, e un avantaj de a invata mai repede. Eu la un moment dat am uitat-o din cauza ca nu am mai avut cu cine sa comunic, desi plecand din tara cu engleza am putut invata limba din tara unde m-am stabilit.

| Deea4ever a răspuns:

Engleza trebuie invatata pas-cu-pas! daca esti destept iti poti luaa carti de engleza gen : Engleza fara profesor
Citeste mult trebuie sa ai rabdare cand citesti ca atunci cand nu stii un cuv. sa-l caut in dictionar iar atunci cand crezi ca esti destul de pregatit poti face un test online sau dintr-o carte!@@

| brb explică:

Multumesc pentru sfaturi >big grin