| okhx a întrebat:

Buna, TPU! Am nevoie de ajutor!
Joi (respectiv mâine) dam un test la geometrie din vectori și am o perioadă mai grea în care nu pot sa înțeleg prea bine problemele cu vectori. As avea nevoie de niste explicatii suplimentare sau de o simplificare a acestui concept, care mă poate ajuta sa înțeleg mai bine problemele cu vectori. Lucrul pe care nu îl înțeleg din problema este, in principiu, cerința și ce anume îmi cere ea. Spre exemplu sunt probleme in care trebuie sa se demonstreze un vector in funcție de un alt vector. Și îmi e greu să demonstrez/sa scriu un vector in funcție de alt vector și nu știu unde ar trebui sa mă uit sa îmi fie mai ușor. Unde ar trebui sa mă uit exact ca să știu ce am de făcut/ce trebuie făcut? Daca poate cineva, oricine, va rog ajutați-mă! Nu sunt deloc buna la chestii ce țin de real și din cauza anxietății generalizate de care sufăr și din cauza lipsei de somn (tot din cauza scolii; stau până târziu până înțeleg și de multe ori nu reușesc să înțeleg, așa că mă pun sa dorm sperând ca dimineața să fie mai bine) mai am probleme foarte grave si cu memoria și cu înțelegerea unor anumite lucruri/concepte

9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

E joi(respectiv azi).

| okhx explică (pentru darrio2007):

Se pare că s-a postat prea târziu întrebarea mea? din cauza faptului că am creat contul recent, cei de la TPU au stat mai mult timp să verifice și să posteze întrebarea

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Normal ca nu ti-a raspuns nimeni. Pe aici sunt interzise explicatiile legate de rezolvarea unor probleme scolare.
Citeste: http://www.tpu.ro/intrebari-frecvente#12

| okhx explică (pentru Salontanul):

Da, am cam observat și eu că sunt interzise... totuși mă gândeam că se accepta din moment ce nu e o "tema". mă gândeam că dacă e doar o lecție, e in regula

| Catrice a răspuns:

Treci pe uman. O sa ai probleme mai grave mai târziu dacă nici asta nu înțelegi.

| okhx explică (pentru Catrice):

Sunt la uman? mai am de rezistat încă 2 ani și scap de mate

| okhx explică (pentru okhx):

Daca te întrebi care e faza cu semnele acelea de întrebare, ei bine am folosit un emoji care nu este arătat din nu știu ce motive

| johnnny123 a răspuns:

"Joi (respectiv mâine)"
Ia mai uită-te o dată în calendar... S-ar putea să ai o surpriză.

| okhx explică (pentru johnnny123):

Eu am pus acea întrebare pe data de 23, doar că se pare că s-a postat abia ieri laughing mi-am făcut un nou cont pe TPU și se pare că de aceea nu s-a putut posta mai repede