| clasa8aamsosit a întrebat:

Bună, TPU! Am nevoie de câteva sfaturi referitoare la clasa a VIII-a, cu privire la examen și la colegi. Mersi!

Răspuns Câştigător
| OxyAliA a răspuns:

Bună!
Sfatul meu îndrumător este să fii axat asupra studiilor, dar nu în așa fel să te sperii ca nu vei reuși la examen. Emoțiile vor fi absolut normale, mai ales pentru un elev din clasa a VIII-A. Pentru un examen mai liniștit, ai putea face meditații la limba română și matematică câteva luni, sau sa iti faci un dosar de ambele materii cu toată materia din clasele V-VIII (sunt exemple pe YouTube), dacă simți ca acestea te vor ajuta. Iar în ceea ce privesc Emoțiile și temerile pentru examen, cum am spus mai devreme, sunt firești și trebuiesc acceptate, la un moment dat. Nu trebuie să te stresezi și sa iti faci gânduri ca nu vei reuși. Eu sunt sigură că vei reuși și totul va fi bine. Pentru pacea ta interioară, ai putea câteva exerciții de relaxare și să îți spui sunete liniștitoare, plus să faci în continuare ceea ce îți place. Lucrurile care te fac cu adevărat fericit/ă. Spre exemplu, eu cu o seara înainte de a da examenul la matematică, mi-am pus sunete liniștitoare ca să adorm și pot spune că în cazul meu a funcționat?
Nu trebuie sa te panichezi în privința examenului. Iar despre colegi, ai șansa anul acesta de a crea multe amintiri plăcute și să vă susțineți reciproc, chiar să vă ajutați împreună. Mereu să pui optimismul în față, fiindcă ajută.
Si la liceu, încearcă sa iti faci câțiva prieteni cu care sa te înțelegi super, nu neapărat mulți, pot fi doar câțiva, dar de calitate. happy
Să nu îți fie teamă de profesorii din liceu, deoarece nu au dreptul de a-ți face rău. La început vă fi puțin dificil pana te acomodezi, dar după cu siguranță te vei obișnui.
Mult succes la examen și în viață!

4 răspunsuri:
| 1234568807 a răspuns:

Ce sfaturi vrei? Legat de examen trebuie sa inveti, si legat de colegi nu are asa mare importanta, dupa ce vei termina scoala generala nici nu o sa mai ti legatura cu ei, poate vei mai ramane prieten cu cativa, dar cu toti nu

| Utilizatornew25 a răspuns:

Bună, te încurajez sa fi foarte atent și focusat pe studii, deoarece la final îți va fi mult mai ușor și legat de colegi, fă-ți un grup cu care sa faci totul, și sa ti creezi amintiri frumoase!

| Karlson a răspuns:

Salut. Din cate am observat, examenele devin mai usoare in fiecare an si tinand cont de ce examene s-au dat anul acesta, este foarte probabil ca examenul de anul viitor sa fie ori mult mai usor, ori la fel de usor ca cel de anul acesta. Toata materia legata de examen o gasesti pe net fara probleme. Conteaza mult sa lucrezi in permanenta, macar un test la romana si unul la mate pe zi. O sa vezi ca o sa ai colegi carora nici macar nu le pasa de examen, asa ca e bine sa te concentrezi pe tine si pe studiile tale, nu pe ei. Probabil ca acum esti foarte stresata ca va incepe curand clasa a 8a si ca trebuie sa inveti, doar ca ai sa vezi ca la sfarsitul anului, emotiile vor trece, mai ales daca te-ai pregatit. O sa fii stresat/a in permanenta de profesori/prieteni/parinti etc din cauza examenului, dar trebuie sa intelegi ca este un examen destul de important, asa ca nu-i judeca. Iti urez succes!

| clasa8aamsosit explică:

Vă mulțumesc tuturor pentru sfaturi și sugestii!