| Ssssddddd45 a întrebat:

Am nevoie de niste sfaturi din partea celor care se afla la profilul stiinte sociale. Sunt a 8 a si deja ar trebui sa ma gandesc unde m-as orienta cel mai bine,asa ca am luat hotararea sa urmez acest profil. Am nevoie sa stiu daca este un profil lejer,la ce se da teza,cam tot ce se poate afla despre el. Tin sa mentionez ca sunt din Bucuresti si totodata va trebui sa-mi aleg si liceul. Aici intervin din nou intrebandu-va ce licee bune stiti? Eu as vrea la Gheorge Lazar,Spiru Haret, I.L Caragiale,Matei Basarab, A.I Cuza,Ion Creanga, Nicolae Iorga. Acestea sunt primele mele optiuni, doar ca am nevoie sa stiu mai multe despre aceste licee. Tot ce stiu este media de admitere si unde sunt pozitionate. M-ar bucura niste recomandari in cunostinta de cauza. Asadar, multumesc pentru timpul acordat. Sanatate multa si toate cele bune!

5 răspunsuri:
| Tehno21 a răspuns:

Iti recomand Spiru Haret!

| Ssssddddd45 explică (pentru Tehno21):

De ce imi recomanzi? As vrea sa stiu mai multe detalii, multumesc.

| Tehno21 a răspuns (pentru Ssssddddd45):

La liceul acesta a fost si vărul meu laughing in rest nu stiu ca eu nu am mers niciodata la un liceu.

| ST100 a răspuns:

.

| ST100 a răspuns:

Salutare! Nu sunt din Bucuresti dar sunt la stiinte sociale deci iti pot explica profilul. Se bazeaza pe engleza, istorie, geografie si stiintele socio-umane (logica clasa a 9-a, psihologie clasa a 10-a, economie si sociologie clasa a 11-a, filosofie clasa a 12-a). Daca te pricepi la aceste materii si nu te impaci cu matematica si celelalte materii reale, atunci acesta este profilul potrivit pentru tine. Din clasa a 11-a nu vei mai face latina, fizica, chimie si biologie. Matematica ai 2 ore pe saptamana toti anii. Tezele se dau la romana, engleza, istorie/geografie (la alegere) si materiile socio-umane de mai sus (aceasta teza se schimba in fiecare an). Bacul se da la romana, istorie si a 3-a proba la alegere din aceste 6 materii: geografie, logica, psihologie, economie, sociologie si filosofie. Parerea mea? Un profil destul de lejer si mai balansat decat filologia. Cat despre liceu nu pot sa iti recomand decat sa te orientezi dupa distanta de casa si media de admitere. Sa pui cat mai multe optiuni. Succes!