| anonim_4396 a întrebat:

Am o intrebare, bine mai multe.
Este o pierdere de timp liceul militar?
Cum este cu programul, profesorii si vacanțele pe acolo?
Cu tehnologie ai voie gen telefon, laptop, tableta?

Pentru a ajunge în poliție, care sunt pasii mai exact? Se face academia?

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Liceul militar este un colegiu (nu liceu) pe filiera vocationala, profil militar, specializarea matematica-fizica. Eu am facut doar facultatea militara. Cand ne-am trezit in anul intai de facultate si eu (care facusem liceu civil) si colegii mei de la colegii eram soldati (primul grad este student simplu. Un fel de soldat) si doar ca ei aveau un mic avantaj ca stiau regulamente militare generale. La sfarsit si ei, si eu am iesit tot ofiteri. Si atunci de ce sa-ti pierzi tineretea in cazarmi?
Atentie! Colegiul militar n-are nici o legatura cu Academia de Politie si daca incerci sa mergi la AP vei plati scolarizarea in CM.
Programul in CM este unul cazon, cu ore teoretice dar si instructie. Stai inchis, mergi in invoiri doar sambata si duminica si daca ai note proaste nici atunci. Pe vremea mea era considerata nota proasta si nota 7.
Uite aici programul: http://bit.ly/2PRln9v
Cu tehnologia este cam complicat.
Citez din Regulamentul de Ordine Interioara a unui colegiu:
"Art. 129 - Accesul elevilor cu sisteme informatice este permis în colegiu numai pe bază de
raport scris, în spaţiile de cazare şi învăţământ cu respectarea procedurilor de introducere şi scoatere din colegiu a acestora."
Mai documenteaza-te si pe aici: http://bit.ly/2ZbtDWH

| christine99 a răspuns:

Eu zic ca nu merita, pastreaza-ti energia pentru academie sau scoala de agenti, stiu multi care au facut liceul sportiv, liceu teoretic sau tehnologic, au facut pregatire pentru probe un an si au intrat si n-au nicio problema.