| licurici77 a întrebat:

am o intrebare cam ciudata dar totusi eu as vrea sa stiu de unde vin numele de familie?

Răspuns Câştigător
| foxsilver a răspuns:

Originile numelor de familie sunt diferite, unele provin din nume de sfinti-ex: Marinescu de la Sf. Maria, Ionescu de la Sf. Ion, Vasilescu de la Sf. Vasile, etc.
O alta origine ar fi dupa locul in care s-au nascut, respectiv, numele de Moldoveanu ar proveni de la Moldova, Olteanu de la Oltenia, s.a.m.d.
Inca o explicatie pentru originea numelor ar fi meseria persoanei respective-ex: Croitoru, Olaru, Spatarul, Moraru, etc.
Uite un articol foarte interesant, unde vei putea sa citesti despre cum au aparut numele de familie, pentru ca in timpuri demult uitate nu existau:
http://limbaromana.md/index.php?go=articole&printversion=1&n=441

3 răspunsuri:
| kteichd a răspuns:

Sunt inventate sau vin din generatie in generatie.(mai des intalnite asa)

| johnyxus a răspuns:

Pai de la nume de sfinti sau se zice ca provine de la unele meserii pe care stramosii nostri le practicau.

| amary a răspuns:

Greu de spus vine din trecut cine stie poate primul care avea Numele Popescu sau Georgescu a fost in anul 1000 cine stie...