| NellieLovett a întrebat:

Am o intrebare, dar e mai mult pentru profesori si pentru elevii de a opta. Voi cum credeti, ca vor urca sau vor scadea mediile de admitere la liceu anul acesta?
P.S.: Imi pare rau daca va deranjez cu intrebarea, stiu ca sunt foarte multe intrebari de acest gen pe TPU in perioada aceasta.

5 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Eu cred ca intrebarea se adreseaza mai putin elevilor de a 8 a pentru ca ei nu au experienta anilor trecuti cu evaluarea laughing
Cu siguranta vor mai scadea dar nu asta conteaza prea mult, ci concurenta de la unele licee.

| Violleta2022 a răspuns:

Mediile vor creste!
Dat fiind procentajul mare de elevi care au spus pe aici ca au invatat si se asteapta la note foarte mari la examen.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cresc sigur.

| Andrei_Robert_1994_lPpI a răspuns:

Vor scadea.Pentru ca a fost greu la mate.Mult succes!

| Juliutzza a răspuns:

Nu este niciun deranj! Aceasta intrebare este pusa de multe persoane care au terminat clasa a opta anul acesta.
Desi subiectele la romana au fost mult mai usoare decat in mod normal, la matematica, unele exercitii au reusit sa puna probleme multor elevi foarte bine pregatiti.
Eu, de exemplu, am media de admitere 9, 70 (am luat 10 la romana si 9, 40 la mate) si ma aflu pe pozitia 566 pe Bucuresti.
In schimb, anul trecut, cand subiectele au fost acceptabile la ambele materii, cei cu 9.70 s-au aflat pe pozitiile 1000.
Eu nu am facut contestatie la matematica, desi consideram ca merit mai mult, insa multi colegi au facut si cred ca mediile vor scadea si mai tare.
Deci, la liceele din top 10 mediile vor scadea cu 0, 1-0, 5 iar pentru restul liceelor chiar si cu 1 punct intreg.
Tu ce medie ai si la ce liceu iti doresti sa intri?
Sper ca te-am ajutat. Funda?