| Alex_Rákóczi_1999 a întrebat:

Am o intrebare de biologie pentru bac. Am cumparat o culegere cu teste insa spre surprinderea mea are greseli cu gramada.

Intrebarea este: In urma mitozei se formeaza:
a)celule sexuale
b)celule somatice
c)ovulul
d)zigotul.
Sunt convins de faptul ca raspunsul corect este b, adica celule somatice. Insa culegerea da ca si raspuns corect c, ovulul. Va rog sa imi spuneti daca si voi considerati ca e o greseala, deoarece aceasta culegere(bac 2019) ma scoate din sarite si nu stiu cum de a ajuns pe rafturi ca asemenea greseli. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Horus35 a răspuns:

Ai grija sa te uiti unde trebuie in barem și eu făceam greșeala asta. Sa fac testul din 2017 și să ma uit la baremul 2016. Dacă nu e neatenția, cu siguranța poate fi greșita din tipar. Am mai găsit și eu culegeri cu răspunsurile greșite.

| Alex_Rákóczi_1999 explică (pentru Horus35):

Am verificat de cel putin 5 ori. Este doar ingrijorator faptul ca cineva face teste din aceasta culegere fara un profesor sau fara a avea un concept cat de cat solid despre materie, va invata gresit, bazandu-se pe barem.

| Horus35 a răspuns (pentru Alex_Rákóczi_1999):

Dacă ar fi fost vreo fraza halucinantă, era o problemă, dar așa la barem, imediata se poate greși la tipar dacă apeși un centimetru in alta direcție. Greșeala poate fi raportata editurii și răspunsurile vor fi modificate în edițiile viitoare. Nu poți sa faci testele dacă nu ai învățat dintr-un manual sau altă sursă înainte. Cel puțin eu nu recomand așa ceva.

| Alex_Rákóczi_1999 explică (pentru Horus35):

Bine de stiut. Am facut materia inainte de a ma apuca de teste.