| andreealitllesmileAndreea a întrebat:

Am o intrebare.
La facultatea de automatica si calculatoare UPB, daca am restante pe primul semestru din primul an si presupunand ca trec anul, cum se calculeaza media pe primul semestru? Se calculeaza in functie de notele de la restantele pe care le dai in toamna? Daca da, se fac micsorari se nota sau ceva? Multumesc!

8 răspunsuri:
| Furnicuta000 a răspuns:

Nota finala va fi cea de la restanta (daca te duci la restanta) si se face media tututor notelor (iar daca la o materie nu ai fost deloc la examen se pune nota 3).
Deci dupa sesiunea de toamna se face media, se calculeaza creditele si trebuie sa ai minim 35 ca sa treci (asa scrie in regulament) dar de obicei ei mai inchid ochii si poti trece si cu 30. Dar iti va fi greu in anul 2 sa scapi si de restantele din anul 1 deci incearca sa le iei.
Si la sfarsitul anului conteaza media totala nu doar pe primul semestru

| andreealitllesmileAndreea explică (pentru Furnicuta000):

Daca am restanta la o materie si dau restanta in toamna, punctele credit de la acea materie se aduna?

| andreealitllesmileAndreea explică (pentru Furnicuta000):

Pai la cateva materii, teoretic, nu intram in examen deoarece nu aveam punctajul minim pe laborator si/sau seminar. Deci, nu m-am prezentat. La acele materii voi avea restanta?

| Furnicuta000 a răspuns (pentru andreealitllesmileAndreea):

Aoleu! Pai vezi ce spun profesorii pentru ca daca tu nu ai intrat in examen si sunt profesori care te pun sa refaci punctajele la anul (ca am vazut ca sunt si profi din astia) inseamna ca nu poti da restantele in toamna la materiile la care nu ai intrat in examen. Dar de regula daca vorbesti frumos cu profesorul si ii spui ca ai invatat, ca ai vrea sa te prezinti in toamna, o sa fie de acord.
Si da, in toamna dupa sesiune se trage linie si se aduna toate creditele de la toate materiile la care ai PROMOVAT (adica ai luat 5) si daca ai peste 30 poti sta linistita. Gasesti in contul tau de student cate credite are fiecare materie.
Dar vezi ca la anul va trebui sa platesti restantele si nu sunt ieftine, e 35 lei un credit si daca de ex dai o restanta cu 7 credite fa socoteala cat iese. Mai bine te chinui sa le iei acum in toamna ca le dai gratis si iti iei altceva pe banii aia happy
Si inca o chestie, daca in primul semestru din anul 1 nu te prezinti la niciun examen sau te prezinti doar la 1 maxim 2 primesti preaviz de exmatriculare sau ceva de genul, adica ei considera ca nu esti interesata de facultate si ca vrei sa renunti la ea, deci daca primesti asa ceva (sau se afiseaza la secretariat/avizier asa ceva cu numele tau) trebuie sa mergi sa dai in scris sa spui ca nu renunti ci ca doar nu te-ai prezentat la examene.

Cum spuneam la alta intrebare de-a ta, politehnica nu e usoara, e a naibii de grea (o sa vezi pe parcurs), iar daca incepi cu stangul nu te vad bine. As vrea sa te incurajez dar chiar nu pot...

| andreealitllesmileAndreea explică (pentru Furnicuta000):

A, si de asemenea, la cateva materii la care oricum nu intram in examen, si la care nici un m-am prezentat, am deja nota 3 pusa in catogul virtual. Are rost sa implor profesorii sa mai dau restanta in toamna?

| Furnicuta000 a răspuns (pentru andreealitllesmileAndreea):

Pai da, ei trebuie sa puna nota in catalog ca sunt obligati dar exista sansa sa te lase sa dai in toamna. Dar totusi daca nu ai laboratorul terminat (care e cel mai important, fara laborator incheiat esti ca si mort la poli) ei nu prea au voie sa te lasa sa dai examen, nu e vorba ca nu vor.
Dar tu mergi si vorbeste cu ei, le spui ca inveti, ca o sa fii constiincioasa de acum incolo si poate totusi li se face mila.
Dar sa nu mai faci asa ceva, chiar daca nu ai invatat sa te prezinti la examene si sa iti iei punctajele din timpul anului ca alea sunt mai importante decat examenul sau macar laboratorul ala sa il inchei ca laboratorul e sfant!

| andreealitllesmileAndreea explică (pentru Furnicuta000):

Si daca nu reusesc sa trec de toate restantele din toamna, dar trec per total sufieciente materii ca sa am numarul minim de credite, mai trec in anul 2?

| Furnicuta000 a răspuns (pentru andreealitllesmileAndreea):

Ti-am spus de 2 ori deja, daca faci peste 30 credite in total (in regulament scrie 35) dupa ce trece sesiunea de toamna, treci in anul 2. Si nu e chiar asa greu, practic trebuie sa iei cam jumatate din toate examenele pe care le ai in anul 1. Daca simti ca nu faci fata macar axeaza-te pe materiile cu mai multe credite si lasa-le mai lejer pe alea cu 2-3 credite