| anonimatad94 a întrebat:

Am o intrebare legata de bani/matematica si sunt putin cam confuza...100 000 de Euro actuali inseamna 5 miliarde de lei vechi? Va rog, nu vreau comentarii rautacioase, inca mi-e greu sa ma prind cum e la sumele mai mari in lei noi...Precizez ca nu mai sunt la scoala. Multumesc!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

La cursul de referinta BNR de astazi suma de 100.000 euro = 480.260 RON (lei noi) = 4.802.600.000 ROL (lei vechi).

| anonimatad94 explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc frumos de raspuns!?

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Care lei noi? Ca banii s-au schimbat de 10 ani!
Milioanele vechi s-au aruncat deja la gunoi acum 10 ani si nu le mai foloseste nimeni. Iar banii actuali, scrie pe ei, nefiind nevoie sa inmultesti cu alte cifre, cat scrie, atat valoreaza.

In ce priveste suma de 100.000 euro valorea in lei: 480.000
https://www.euro-currency.eu/ro/EUR_RON