| MaryaElena2979 a întrebat:

Am o intrebare legata de examenul de bacalaureat la limba engleza.In ce consta proba? Este si proba scrisa?

4 răspunsuri:
| valentingb a răspuns:

Buna. BAC-ul la limba straina nu are nicio valoare pe piata muncii. Asta ca sa fim clari. Asa ca nu trebuie sa iti faci mari probleme.
Examenul consta in: a asculta cerintele din partea profesorilor, a intelege ce spun ei, a le raspunde la ceea ce spun clar si detaliat. Poti sa iti schitezi ideile pe o foaie de hartie, si sa le citesti. Dar vei primi si intrebari, usoare ce-i drept, care nu apar in cerinta, pentru a se verifica cat de bine poti purta o conversatie.
Vei da si un examen scris, destul de complex, dar daca stii engleza chiar nu e greu. Nu prea apar probleme de gramatica. Examenul de bacalaureat e cam la nivelul unui elev englez de clasa a 7-a, care abia stie cum il cheama.laughing

| Oana92 a răspuns:

Din punctul meu de vedere e cea mai absurda proba. Da, este si o parte scrisa, dar oricum nu poti pica.

| Unec a răspuns:

Anul trecut a fost asa: Proba audio- casta/ cd pus(a) si vorbesc acolo unii in engleza, dialog, ai posibilitatea sa-l asculti o singura data si in fata ai o foaie cu exercitii grila. simple, pe baza a ceea ce ai auzit. gen, nu trebuie sa te gandesti, folosesc aceleasi cuvinte ca pe caseta/cd si in intrebari, numai sa auzi ce zice ala. Dupa care mai ai scris; exercitii parca e si o compunere sau ceva de genu, nu mai stiu sigur daca e si compunere sau doar exercitii pe baza unui text si mai e proba orala, la care tragi un "bilet"(ca e foaie de fapt) la intamplare de pe catedra si acolo ai intrebarile la care trebuie sa raspunzi. Ai timp sa te gandesti intre 7-13 minute. Nu e lege, dar cam atat te lasa thinking sunt de genu: Vorbeste despre un moment memorabil din viata ta sau actorul preferat si de ce; 3 cerinte parca thinking si atat

| loveeeyouu a răspuns:

Pai depinde din cate am inteles mai nou se pune un sidi si trebuie ascultat, apoi raspunzi la niste intrebari legat de ce iti da sau o proba scrisa depinde.