| AlexAL275 a întrebat:

Am o nelămurire cu privire la un verb ( se deschise ) nu îi stiu modul si timpul. El exprima o acțiune trecuta, încheiată dar nu cred ca este perfect compus. HELP!

3 răspunsuri:
| Gaby212 a răspuns:

Modul indicativ, timpul mai mult ca perfect...
Da pune si tu mana si invata.La examene n-o sa fie TPU sa te ajute!

| Holiday a răspuns (pentru Gaby212):

Si tu la fel, pune mana si invata. E perfectul simplu de fapt. Mai mult ca perfectul e "(se) deschisese".

| AlexAL275 explică:

Păi perfectul simplu nu arată o acțiune trecută încheiată de curând?